Како ќе се патува годинава низ светот?

Повеќето експерти на Светската туристичка организација очекуваат меѓународниот туризам да почне постепено да се враќа до третиот квартал на оваа година Влијанието на коронавирусот врз...

Тејлор Свифт го собори рекордот на „Битлси“

Музичката ѕвезда Тејлор Свифт (31) го собори рекордот на топ-листите поставен од легендарните „Битлси“, откако нејзината реиздадена верзија на „Fearless“ се најде на првото...

Никола Мицевски со синглот „Круг“ го најавува албумот „Nеw еrа“

Горд сум на ова дело затоа што во него е собрано целото мое музичко и животно искуство, вели Мицевски Познатиот македонски композитор и инструменталист Никола...

Занимливости

Клајд Ламб - карикатуристот затвореник Клајд Ламб беше истакнат американски уметник и карикатурист, чии стрипови и цртежи беа објавувани во водечките американските списанија од 40-тите...

Сансеверијата дење дава кислород, а ноќе го чисти воздухот

Домување Ова растение е одличен избор за луѓето што често патуваат, бидејќи не му треба често наводнување. Сансеверијата, често нарекувана индиско перо, е растение на лисни...

Направена е биопластика што се распаѓа целосно за три месеци

Мотивирани од растечкиот проблем со пластиката, која ѝ штети на животната средина, како во производството така и по нејзиното фрлање во отпад, научниците сѐ...

Европа ќе ги затвори централите на јаглен до 2030 година

Сите европски централи на јаглен мора да се затворат пред 2030 година за да се исполнат целите на Парискиот договор. За само пет години од...

Во борбата за почиста иднина треба да бидеме активни сите

На некој начин свесно или несвесно сите придонесуваме за тоа модата да биде втор најголем загадувач. Затоа и најмалите промени од секој поединец се...

Брзите тестови и вакцинацијата ќе му овозможат на ЕГЗИТ да се одржи налето

Новосадскиот градоначалник Милош Вучевиќ, изјави дека, благодарение на големиот успех на Србија во масовната вакцинација, ЕГЗИТ Фестивалот има можности да се одржи ова лето. Долго...

НАСА го изведе првиот контролиран лет на Црвената планета

Хеликоптерот „Инџенуити“ (во превод генијалност) за првпат успешно полета на Марс, што го прави првиот напојуван и контролиран лет со летало на друга планета,...