11 C
Skopje
23.10.2018 - 2:12

„Моден викенд“ по осумнаесетти пат

Лидија Георгиева, Ирина Тошева, Теодора Митровска, Кренаре Ругова, Силвија Миха, Олгица Ѓоргиева, „Ерор колектив“, „Ерор колектив“, Александра Јовановска дел од „Модниот викенд“ Од 1 до...

Продаден камен од Месечината за 600 илјади долари

Камен што на Земјата паднал од Месечината на аукција е продаден за 600.000 долари. Денеска на аукција во Бостон е продаден камен од Месечината ,...

Лука и Стјепан приредија светски спектакл со своите виолончела (фото)

Повеќеилјадната публика што ја исполни  арената „Борис Трајковски“ во Скопје, вчеравечер уживаше во вистински спектакл што го приредија Стјепан Хаусер и Лука Шулиќ со...

„Survivor“ на „Трипнотик“ – критика на општествените девијации

Македонскиот електронски музички проект „Трипнотик“, зад кој стои продуцентот и диџеј Емил Хаџи-Панзов, го објави своето ново EP насловено „Survivor“. Изданието е следбеник на популарниот...

„Зи-зи топ“ – најдолговечниот рокенрол-бенд

Некои музиката на „Зи-зи топ“ ја нарекуваат електронски вестерн, а членовите на бендот - долгобради насмеани десперадоси. Сепак, тие свират моќен блуз, со тешка...

Милена Дравиќ погребана во Алејата на заслужните граѓани во Белград

Дивата на српското и екс-југословенското глумиште Милена Дравиќ денеска беше погребана во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На погребот присуствуваа бројни...

„Зошто да се изучува италијанскиот јазик?“ – настан одржан во рамките на Неделата на...

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Љубителите и изучувачите на италијанскиот јазик имаа можност да бидат дел од настанот одржан во рамките на Неделата на италијанскиот...

Целосна трансформација на Никол Кидман заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до непрепознатливост за улогата на детективка со проблематично минато, во новата драма „Разурнувач“. Филмот премиерно беше прикажан на...

Новата сезона на „Еден на еден“ ја отвора Гоце Тодоровски

Емисијата „Еден на еден“ ја почнува својата 10-та сезона. Од студиото со црни завеси во А2 и еден навидум обичен ТВ-проект осмислен од Жарко...

„Убиј го Бил“ најдобар филм на сите времиња

Култниот филм на Квентин Тарантино „Убиј го Бил“ слави 15-ти роденден. Приказната за невестата што се буди од кома, откако е застрелана од Бил...