-10 C
Skopje
17.1.2019 - 10:30

Британскиот кинематографер Роџер Дикинс добитник на „Златна камера 300“ за животно дело

Британскиот оскаровец Роџер Дикинс, кинематографер на култни филмови како „Бегство од Шошенк“, „Фарго“, „Човекот кој не беше таму“, „Нема земја за стари луѓе“... и...

Објавена „Аналекти“ на Конфуциј

Во издание на издавачкиот центар „Три“, деновиве излезе од печат книгата „Аналекти“ на прочуениот кинески филозоф Конфуциј. „Аналекти“ е едно од највлијателните дела на...

Најмалку гледаме косовски филмови по принципот блиски а непознати

Неделата на косовскиот филм во Кинотеката на Македонија ќе покаже дека оваа кинематографија во последнава деценија се карактеризира со видливо отворање кон меѓународните копродукции,...

Шесто издание на „Битола Шекспир фестивал“

Со претставата Јулие Цезар во режија на Златко Паковиќ, во изведба на Битолскиот народен театар, на 23 -ти јуни, се отвора 6-тиот Интернационален „Битола...

Изложба на турски печати во Кавадарци

Денеска во Музеј-галерија Кавадарци ќе биде отворена необична изложба на турски печати под наслов „Отпечатена историја“ чиј автор е д-р Александар Литовски. Изложбата се...

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Со проекциите во Штип утре и на 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун“, петтиот филм на македонскиот режисер Милчо...

Кензо Танге и Скопје интересни за меѓународната публика

Во рамките на изложбата „Кон бетонската утопија: архитектурата во Југославија, 1948-1980“, темата на Скопје и неговата постземјотресна обнова зазема значајно место, како во однос...

Концерт на Феми Кути на отворено во Градски парк

Македонската филхармонија, во соработка со кино „Милениум“ и Град Скопје на 6-ти и 7 јуни под отворено небо во Градскиот парк ќе организира настани...

Наградата „Златно јајце“ за швајцарскиот филм „Полн пансион“

На годинашниот 12. Меѓународен филмско-музички фестивал „Кустендорф“, Златното јајце за најдобар филм му припадна на швајцарскиот филм „Полн пансион“ (All Inclusive), на режисерката Корина...

Научна и уметничка визита во Куќата на Уранија

Научната и уметничка визита, која се одржува во Куќата на Уранија-МАНУ во Охрид, ќе почне денеска, со изложба на ракописи и епиграфски споменици. До...