9 C
Skopje
16.11.2018 - 19:43

Девет уметници ќе творат на 29. Меѓународна ликовна колонија во Галичник

Во Галичник денеска ќе почне 29. Меѓународна ликовна колонија на која ќе учествуваат девет уметници кои ќе творат до 22 август.  Оваа година учествуваат шест...

„Жаба“ на Јукиќ освои три награди на Пулскиот фестивал

На годинашниот 65. Филмски фестивал во Пула, Хрватска, „Жаба“ во режија на Елмир Јукиќ освои „Златна арена“ за најдобар филм и „Златна арена“ за...

Промоција на „Македонија во рингот“ на Александар Димковски

Во просториите на Клубот на љубители на книгата при „ЗП Солидарност - Аеродром“, разгранок Аеродром, денеска, со почеток во 18 часот, ќе биде промовирана...

Објавено делото „Природата на Бог“

Во издание на издавачката куќа „Слово“ објавено е делото „Природата на Бог“ од Тихана Обрадовиќ Чингарова, која ѝ припаѓа на младата генерација македонски филозофи....

Со претставата „Илијада“ завршува 58. Охридско лето

Со театарската претстава „Илијада“ од Хомер во режија на Јернеј Лоренци, а во копродукција на Словенечкиот народен театар – СНГ Драма Љубљана, Цанкариев дом...

Вечер на староградска музика и игра на фестивалот „Илинденски денови“

Фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“ продолжува со вечер на староградска музика и игра. Во старата битолска чаршија ќе настапат КУД „Пензионер“ од...

Изложба на ликовни дела од автори од поранешна Југославија

Националната галерија на Македонија (НГМ) вечер од 19 часот во објектот Чифте амам ќе отвори изложба на околу 110 ликовни дела од југословенската збирка,...

Претставата „Марија Калас – Час“ вечерва во МОБ

На малата сцена во Македонска опера и балет вечер ќе биде изведена претставата „Марија Калас – Час“ – Теренс Мекнели во рамките на фестивалот...

Филип Рот: Сакам да ги поседувам читателите

Ме прашавте дали мислам дека мојата проза променила нешто во културата и одговорот е не. Се разбира, имаше некои скандали, но луѓето се постојано...

Македонскиот народен театар со „Кец на десетка“ гостува на фестивалот „Ин Виница веритас“ во...

Комедијата „Кец на десетка“ во продукција на Македонскиот народен театар на 24 октомври ќе биде изведена на меѓународниот фестивал на хуморот и сатирата „Ин...