21.5 C
Skopje
16.7.2019 - 17:05

Андре Риу – кралот на валцерот во јуни во Скопје

Сѐ е дозволено на моите концерти: смеење, плачење, танцување, пеење, изјавил музичарот, кој со својот оркестар „Јохан Штраус“ годишно одржува околу 100 концерти Светски познатиот...

Младински филмски фестивал во СУГС „Никола Карев“

Во просториите на СУГС „Никола Карев“ во Скопје на 7 март ќе се одржи Младински филмски фестивал во рамки на фестивалот „Три дена култура“. На...

Објавен „Сапунот на Леополд Блум“

„Сапунот на Леополд Блум“ од романската писателка Нора Југа, кој издавачот „Македоника литера“ го најави како комплексен роман во кој се мешаат жанрови, како...

Со „Слободен и среќен“, Филхармонијата ја започнува сезоната

Tрубачката Лусјен Ренодин-Вари првпат ќе настапи во Македонија како солистка на концертот на 24 јануари Првиот концерт на Македонската филхармонија, насловен „Слободен и среќен“, ќе...

Објавена антологиска едиција „Најдобрата кинеска литература за деца“

Најпознатите и најчитаните современи кинески писатели за деца и за млади се застапени во антологиски избор од десет кинески книги, која деновиве излезе од...

Премиера на играно-документарниот филм „Ти си Алеф“

Играно-документарниот филм „Ти си Алеф“ – авторски проект на проф. д-р Соња Ризоска-Јовановска, во кој насловната улога ја игра Игор Џамбазов, премиерно ќе биде...

Академик Катица Ќулавкова добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово“

Академик Катица Ќулавкова е добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово“ 2018/2019 во Сицилија, Италија, за песна по слободен избор. Според жирито, нејзината...

СКРМ стана репрезентативен синдикат за вработените во културата

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) официјално стана репрезентативен синдикат, кој ги застапува правата на вработените во областа на културата. Од министерката за...

Промоција на филмот „Ти си Алеф“

Во Македонската опера и балет, утревечер, со почеток во 20 часот, ќе биде промовиран играно-документарниот филм „Ти си Алеф“, чиј автор, сценарист, режисер и...

Жан-Патрик Конрад e годинешниот добитник на „Гоцева мисла“

Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, годинашната меѓународна награда „Гоцева мисла“ му се доделува на Жан-Патрик Конрад, претседателот на Европската академија...