15 C
Skopje
24.9.2018 - 22:07

Изложба на слулптури од Наим Исени

Во Културно-информативен центар во изложбениот салон „Империјал 2“, вечерва, во 20 часот, ќе се отвори изложба на слулптури од Наим Исени. Наим Исени е...

Концерт на Боб Џејмс трио во Македонската филхармонија

Композиторот и продуцент Боб Џејмс пристигна во Скопје, каде вечер ќе настапи во Македонската филхармонија заедно со Мичел Палазоло на бас и Патрик Вилијамс...

За книгите што не се читаат на плажа, среде врева, самослици и мокри костими

Сѐ ми се чини дека кај македонските читатели расте еден консумирачки апетит за голтање пред сѐ, романи и романчиња, со кои во моментот можат...

Започнува седмиот Меѓународен џез фестивал во Прилеп

Од вечерва до сабота, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи 7-от меѓународен џез фестивал, чија цел е промоција и популаризација на...

Восхит од врвното музицирање на романските оперски пејачи

Во амбиент на еуфорично расположение и креативна понесеност, по церемонијалниот дел од поздравните говори на отворањето на фестивалот „Охридско лето“, спектакуларно се одгласија оперските...

„Ѕидови за вас, прекрасни луѓе“ – изложба на Роберт Јанкулоски во монтажна галерија

„Ѕидови за вас, прекрасни луѓе“ претставува цитат „позајмен“ од еден графит напишан на фасадата на Архитектонскиот факултет во Скопје кон крајот на деведесеттите години...

Руското трио Крилов, Лугански, Књазев вечер на „Охридско лето“

Празничната вечер на Фестивалот „Охридско лето“ носи посебно музичко доживување со концертот на тројца врвни светски музичари - руското трио Крилов, Лугански, Књазев. Виолинистот Сергеј...

Концерт на „Квартет Труби“во Прилеп

Концерт на „Квартет Труби“ ќе се одржи вечерва од 20 часот во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. Квартетот е составен од четворица...

„Исцелител“ досега е награден на седум фестивали

Филмот „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески минатата недела освои две значајни награди на два престижни меѓународни филмски фестивала - во Обањ,...

Изложба на дела од скулпторот Илија Аџиевски

Во изложбениот салон на Македонската академија на науките и уметностите вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба на слики, скулптури, графики од Илија...