16 C
Skopje
19.2.2019 - 16:34

Зошто луѓето раскажуваат приказни за духови на Божиќ?

Божиќните приказни за духови се традиција, која оди поназад дури и од божиќните песни Ибанезер Круџ не е првиот фиктивен лик што гледал духови за...

Филхармонија ќе патува во Кина, Казахстан и во Шпанија

Новата концертна сезона 2018/2019 на Македонската филхармонија ќе почне на 27 септември, под името „Ново утро“, кога под палката на маестро Јерухам Шаровски од...

Велешкиот театар со „Синиот портокал“ ќе гостува во Загреб

Театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес од 15 до 18 декември ќе гостува во Загреб на покана на Советот на македонското национално...

Најмногу награди за „Сараевскиот воен театар“

Меѓународното жири на 5-от Интернационален фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој се одржа од 18 до 24 јуни, во состав Иван Лео Лемо (претседател...

МТФ„Војдан Чернодрински“: Вечерва настапуваат Битолскиот театар со Доктор Фауст“ и Прилепскиот со „Клетници“

Втор ден од 53-то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“, кој синоќа започна во ЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп. Денеска напладне ќе се одржи трибината „Театарската критика...

„Рок класика“ – концерт на гудачкиот квартет „Вива Стрингс“ во Кичево

Во големата сала од Центарот за култура во Кичево, синоќа концерт одржа гудачкиот квартет Вива Стрингс, насловен „Рок класика“. Концертот се состоеше од изведба...

Годинава ни пристигнаа над 200 кратки раскази

ОДЛИЧЕН ОДЗИВ НА КОНКУРСОТ НА „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Автентични и иновативни теми, коректна јазична структура, стилска разноликост и вешта раскажувачка техника се некои од основните критериуми...

„Омаж за едно раѓање и едно умирање“ одржан во НУБ

Под насловот „Омаж за едно раѓање и едно умирање“ во националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје, вчера, беа одбележани 90 години...

Турнеја на обоистот Томе Атанасов во Шпанија и во Франција

Обоистот Томе Атанасов ја започнува својата солистичка триесетдневна турнеја во Шпанија и во Франција, како солист на Камерната филхармонија на Келн. Тој ќе исполни...

Во Галичник започна 29-та Меѓународна ликовна колонија

Во селото Галичник, од денеска до 22 август, ќе се одржува 29-та Меѓународна ликовна колонија, на која учествуваат шест странски и тројца македонски уметници:...