0.2 C
Skopje
23.1.2020 - 19:44

Поезија од светот ќе се слуша од Музејот на современата уметност

Со меѓународно поетско читање, вечерва, со почеток во 21 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе заврши годинешната програма на 58-те „Струшки...

Џез концерт во рамките на ликовната колонија „Михајлово/Кавадарци 2019“

Актуелно јубилејно 25-то по ред издание на Меѓународната ликовна колонија „Михајлово/Кавадарци-2019“ протекува со интересни културни настани кои по традиција го збогатуваат културното живеење во...

Унгарските автори Атила Бартиш и Иштван Кемењ гостуваат во Скопје

Двајца познати унгарски автори денеска гостуваат во Скопје. Промоцијата на романот „Спокој“ од Атила Бартиш во издание на „Икона“ ќе се одржи во 19...

Поетски портрет на Ана Бландијана во „Света Софија“

На 58. „Струшки вечери на поезијата“ денеска во Струга, во конгресната сала на хотелот „Дрим“, во 10 часот, ќе започне „Поетско кафе“ со лауреатката...

„Четири перформанси, една идеја“ изложба на Мифтар Мемети

Во галеријата „Чифте-амам“ на 26 август, во 20 часот, ќе биде отворена изложбата на уметникот Мифтар Мемети, под наслов „Четири перформанси, една идеја“. Овој...

„Човек“ на Јовица Ивановски победник на наградата „Браќа Миладиновци“

Добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2019 година на „Струшките вечери на поезијата“ е Јовица Ивановски за книгата „Човек“. Во најтесниот избор за наградата влегоа...

„Медена земја“ наградена од публика на „Сараевски филмски фестивал“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ ја доби наградата од публиката „Срцето на Сараево“ на завршениот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“. Овој филм, кој со самото...

Прикажан последниот филм на Гарванлиева „Тетовски самрак“

Во „Чифте-амам“ е отворена и фотоизложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, на која се прикажани портрети од сопружниците Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер,...

Интернационална стрип колонија „Велес 2019“

Од 21 до 25 август годинава, Велес е домаќин на 17. Меѓународен салон на Стрип „Велес 2019”. Колонијата ја организира Стрип центарот на Македонија...

Пијанистката Иванова со настап на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука

Оваа недела, со почеток во 18.30 часот, на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука во Пелагонија пијанистката Дуња Иванова ќе одржи концерт со делата на Стив...