-6 C
Skopje
13.12.2018 - 2:59

Венко Андоновски на Белградскиот фестивал на европската книжевност

Минатиот четврток, во рамките на 7-от Белградски фестивал на европската книжевност, свој едночасовен настап и разговор со книжевната критичарка Марија Ненезиќ имаше нашиот писател...

Започнува седмиот Меѓународен џез фестивал во Прилеп

Од вечерва до сабота, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи 7-от меѓународен џез фестивал, чија цел е промоција и популаризација на...

Претставник на Стрип-центарот на Македонија на колонијата „Рашка“

Сценаристот Александар Стеванов од Штип беше претставник на Стрип-центарот на Македонија со седиште во Велес на меѓународната стрип-колонија „Рашка“, Србија. На колонијата учествуваа и...

Изложба од Моника Десоска Каргова во Прилеп

Изложбата на дела ,,Живееме, танцуваме, тагуваме“ од Моника Десоска Каргова ќе биде отворена вечерва од 20 часот, во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. -...

Премиера на филмот „Заробљено време“

Филмот „Заробљено време“ ќе биде премиерно прикажан во киното „Фросина“ во МКЦ, на 11 април (среда), во 20 часот. Тоа е филм за југословенскиот...

Изложба „Мал формат“ во Прилеп

Изложба под наслов „Maл формат“, на која ќе бидат претставени 45 дела, слики и скулптури, од исто толку автори членови на Друштвото на ликовни...

Блаже Миневски е автор на наградениот расказ „Потфрлување на топката“

Блаже Миневски, новинар, раскажувач и драматург е автор на расказот  „Потфрлување на топката“  што беше избран за најдобар на конкурсот за наградата „Живко Чинго“ кој традиционално...

Филмот „Ругање со Христос“ со светска премиера на фестивал во Монтреал

Македонскиот игран филм „Ругање со Христос“, финансиран од Агенцијата за филм на Македонија и работен во соработка со продукции од Грција, Албанија и Словенија,...

Во Кочани пристигнуваат над 210 учесници од 16 театарски групи

Под мотото „Уметноста е долга, животот е краток“, 55-то издание на ДАФ ќе биде засилено со придружни манифестации, многу гости, промоции на книги, работилници,...

Недела на современ јапонски филм во Кинотека

Кинотеката на Македонија во соработка со Амбасадата на Јапонија во Скопје и со поддршка на Министерството за култура, од денеска до 25 октомври ќе...