9 C
Skopje
21.11.2018 - 1:25

Францускиот пијанист Лука Дебарг на отворањето на новата сезона на Филхармонијата

Македонската филхармонија ја почнува новата концертна сезона, вечерва во 20 часот, со концертот под наслов „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од...

По 19 години изведба на Радомировиот псалтир на Бужаровски

Радомировиот псалтир е кирилски литургиски псалтир со молитви од втората половина на 13 век. Ораториумот, како што појасни композиторот, бил замислен и напишан токму...

Ромео и Јулија во седум осмини

Балетот „Лабин и Дојрана“ одамна не се изведува, но оркестарските свити од него го живеат својот живот во концертните сали Диригентот и композитор Трајко Прокопиев...

„Клетници“ најдобра на 53-от МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставатa на прилепскиот театар во режија на Мартин Кочовски освои четири награди Претставата „Клетници“ од Виктор Иго во режија на Mартин Кочовски, во изведба на...

Загајевски: Домот е нешто што ви е дадено само еднаш

На отворањето на 57-те „Струшки вечери на поезија“ е пуштен и краток видеозапис со Ален Гинзберг на кој тој ја чита манифестната „Космополитски поздрави“...

Почнува снимањето на краткиот филм „Вера“ на Верица Недеска

На локација во хотел „Водно“ денеска почнува снимањето на краткометражниот игран филм „Вера“ по сценарио и режија на Верица Недеска, копродукција помеѓу „Стори скоп“,...

Лидија Димковска во трка за престижна награда на ЕУ

Краткиот расказ со наслов „Кога заминав од Карл Либкнехт“ на македонската писателка Лидија Димковска е во конкуренција на литературен конкурс, отворен по повод 10...

Весник што ја знае важноста на колумните за неговиот имиџ и порака

Две нови книги, „Погледи кон светилникот“ од авторите Венко Андоновски, Билјана Ванковска, Александар Русјаков, Сашо Клековски, Ефтим Клетников и Ставре Џиков и „Македонија во...

Ова е година на филмови отпорни на критика

Критичарот Стив Роуз го посочува „Боемска рапсодија“ како пример за тоа дека не е важно што мислат критичарите, туку колку е добро етаблиран брендот! Филмскиот...

Краткиот „Види ја ти неа“ во Палм Спрингс и во Сиднеј

Краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски го продолжува својот фестивалски живот во Палм Спрингс, САД и во Сиднеј,...