22.3 C
Skopje
18.6.2019 - 13:29

Промоција на „Дедикар Икарал“ од Ѓоко Здравески

Со почеток во 21 часот вечерва во Фоаје на Кино „Фросина“ МКЦ ќе биде промовирана книгата „Дедикар Икарал“ на Ѓоко Здравески, издание на „Антолог“...

„Утеха за голите“ – нов роман на Давор Стојановски

„Утеха за голите“ е насловена новата книга на Давор Стојановски, кој во 2016 ја доби наградата „Роман на годината“ за „Собирачи на пепел“. Ова е...

МАНУ ќе промовира три изданија посветени на Блаже Конески

Македонската академија на науките и уметностите денеска напладне ќе промовира три изданија посветени на нејзиниот прв претседател, академик Блаже Конески,  роден на денешен ден...

„Исцелител“ не влезе во потесна конкуренција за „Оскар“

Македонскиот филм „Исцелител“ и покрај интензивната промоција во Холивуд, за жал не успеа да влезе меѓу деветте филмови кои ќе се натпреваруваат за „Оскар“...

Изложба на плакати „Црнила“ на Ладислав Цветковски

Вечерва, во 18.30 часот, во националната галерија на Македонија „Мала станица“, ќе биде отворена изложбата на плакати, насловена „Црнила“ од Ладислав Цветковски. Мотивиран од...

Зимското „Охридско лето“ продолжува со концерт на Арчиули

Вечерва, во 19 часот, во рамките на зимскиот дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“, ќе се одржи концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден...

Како германски студенти ги видоа фреските во Курбиново

Фотографиите изложени на изложбата се направени пролетта 2016 година од студентите од универзитетот „Џорџ Август“ од Гетинген, Германија во рамките на проектот „Маско 360“....

Млади Европејци – Млада Европа на Балканот

Во рамките на проектот на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска Театарска и Танцова Академија, ЕФТА-Скопје, „Млади Европејци - Млада Европа на Балканот“, поддржан...

„Галеб“ од Чехов вечер премиерно во МНТ

Македонскиот народен театар вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Галеб“ од Антон Павлович Чехов во режија на Нина Николиќ. Тоа ќе биде трето поставување...

Самостојна изложба на Симонида Филипова Китановска

Вечерва, во 20 часот, во Галеријата на МКЦ ќе се одржи отворање на самостојната изложба на Симонида Филипика Китановска, насловена „Додека не беше тука“...