10.3 C
Skopje
22.4.2019 - 0:34

Поздрава е природната тага, отколку пластичната насмевка

Николина Андова Шопова, писателка Живееме во време што е немилосрдно, сурово, време во кое конструираните претстави на среќата врескаат од сите страни, додека болката е...

Претставата „Ноќ на боговите“ гостува во МНТ

Претставата „Ноќ на боговите“ е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде...

Благоја Куновски-Доре на чело на жирито во Москва

Филмскиот критичар и уметнички директор на фестивалот „Браќа Манаки“, Благоја Куновски-Доре, од 18 до 26 април, кога ќе се одржува 41-то издание на Интернационалниот...

Концерт на „Трио Колегиум“ во Прилеп

Концерт на Трио Колегиум ќе се одржи вечерва од 19 часот во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. Ќе настапат Александра Коцевска мецосопран,...

Искрена приказна за театарот на Коле Ангеловски

Актерот, сценарист и режисер Коле Ангеловски објави автобиографска книга за 50-те години што работно ги поминал во Драмскиот театар - Скопје. Насловена е „Педесет...

Изложба на слики од Марија Светиева во Прилеп

„Изгрејсонца на животот“ е тематската изложба од 30 дела од Марија Светиева, што ќе биде отворена вечерва од 20.30 часот во ликовниот салон на...

Роман од Норвежанката Ида Хегази Хојер на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Прости ми“ од норвешката писателка Ида Хегази Хојер. Романот е добитник на Наградата за литература на...

Наградата за скулптура за Гордана Хаџи-Николова Малашев

Годинашната награда за современа скулптура „Академик Боро Митриќески“ отиде во рацете на авторката Гордана Хаџи-Николова Малашев, за делото „Сѐ уште жив“. Изложбата насловена „Современа...

„Дон Кихот“ на Сервантес е најчитаната книга во светот

Организацијата „Онлајн компјутерски библиотечен центар“ (ОЦЛЦ), со седиште во Охајо, го објави списокот на 100 најчитани книги во светот, а податоците се собрани од...

Дружење со Билјана Црвенковска, авторка на приказните „Светот на Биби”

Во рамките на кампањата „Фраерски е да се чита”, денеска од 12.30 часот во книжарницата „Три“ во ГТЦ ќе се одржи дружење на млади...