3 C
Skopje
18.11.2018 - 16:12

Кураторката на московски „Гараж“ во Скопје

Во Музејот на современата уметност предавање насловено „Рефлексивен музеј“ одржа Кејт Фаул, водечка кураторка во музејот на современата уметност „Гараж“ во Москва и директорка...

Концерт на Урош Дојчиновиќ во Кавадарци

Вечерва со почеток во 19 часот, во Музејот на традиционалните вкусови и храна во Кавадарци, во организација на ЗМП „Вива ла музика“, концерт ќе одржи...

Почнува „Интерфест“ со концерт на Филхармонија

Во Центарот за култура на Битола вечерва почнува 27-то издание на интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“. Во 17 фестивалски вечер ќе настапат реномирани...

Колоденко: Беше вистинско уживање да се свири на „Охридско лето“

Младиот руски пијанист во црквата „Света Софија“ настапи сам, а одржа и сонатна вечер со виолинистката Алена Баева Рускиот пијанист Вадим Колоденко, кој има репутација...

Премиера на драма на Трајче Кацаров во Косовска Митровица

На големата сцена на народниот театар „Добрица Милутиновиќ“ во Сремска Митровица, Србија, во вторник, 17 април, со почеток, во 20 часот, ќе се одржи...

Мултимедијален концертен перформанс во Прилеп

Вечерва од 20.00 часот во киното Мис Стон при ЦК „Марко Цепенков“ ќе се изведе мултимедијалниот концертен перформанс „Сонувања за заборавеното“, поддржан од Министерството...

Промоција на „Кога љубовта се троши како креда“

Издавачката куќа „Готен“ утревечер, со почеток во 20 часот, во „Кино Култура“ ќе одржи промоција на поетската збирка „Кога љубовта се троши како креда“...

По седми пат Меѓународен џез фестивал во Прилеп

Од четврток до сабота, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи 7- от меѓународен џез фестивал. На денешната прес конференција, градоначалникот Илија...

Претставата „Немам каде да се вратам“ премиерно во кино „Фросина“

Претставата „Немам каде да се вратам“ на групата за перформанс Кунстверкштат при Младинскиот образовен форум премиерно ќе биде изведена вечер во кино „Фросина“ во...

Отворен 17. „Синедејс“

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а...