17.2 C
Skopje
18.6.2019 - 0:38

Во конкуренција за „Пегаз “ – 77 ракописи

Конкурсот за новата книжевна награда за најдобар необјавен роман на годината - „Пегаз“, распишан од издавачката куќа „Арс ламина“ и од фондацијата за унапредување...

Исклучителен настап на Наташа Диденко во Созопол

Македонската виолинистка Наташа Диденко, како претставничка на земјава во музичкиот дел, настапи на меѓународниот франкофонски фестивал „Солеј“ во Созопол, Бугарија. Таа имаше соло-концерт во...

Изложбата „Магла“ на Ави Лубин од Израел

Изложбата „Магла“, кураторски проект на Ави Лубин, куратор од Израел, ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во националната галерија „Мала станица“. Во проектот...

Етнолозите сѐ уште снимаат и филмови

Владимир Боцев и Елизабета Конеска, чии дела се содржани во ДВД-изданието „Етнолошки документарни филмови од Музејот на Македонија 1997 - 2015“, говорат за своите...

Традиционална манифестација „Сквер арт“ во Ресен

На плоштадот во Ресен, денес се одржува традиционалната манифестација „Сквер арт“. 20-тина ученици од ликовната секција при Домот на културата „Драги Тозија“, на отворен...

Уметникот Зоран Попоски на биеналето во Каиро

Дигиталниот уметник Зоран Попоски учествува на 13. биенале во Каиро, Египет. На биеналето, под мотото „Поглед кон исток“, во периодот 10 јуни-10 август 2019...

МНТ со „Галеб“ ќе гостува во Варна и во Софија

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“ од А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на 27. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Варненско...

Промоција на „Помеѓу“ од Валентина Бактијаревиќ

На 12 јуни (среда), со почеток од 20 часот во Младинскиот културен центар ќе биде промовирана поетската книга „Помеѓу“ од поетесата Валентина Бактијаревиќ, издание...

„Митско-библиски асоцијации“ – изложба на уметнички фотографии на Анастас Ќушкоски

Во прекрасниот галериски простор во Куќата на Робевци во Охрид беше отворена фотоизложбата под работен наслов „Митско-библиски асоцијации“ на доајенот на фотографијата од овој...

Извонреден настап на Наташа Диденко во Бугарија

Македонската виолинистка Наташа Диденко, настапи на Меѓународниот франкофонски фестивал „Солеј“ во Созопол, Бугарија, како претставник на државата во музичкиот дел. Диденко имаше соло-концерт во...