Книга од Љубен Пауновски за македонската уметност во 20 и 21 век

„Уметничкиот одговор на егзистенцијалните парадокси - примери од историјата на македонското современо сликарство“ е новата книга на Љубен Пауновски, а ја објави „Кродо“ од...

Осврт кон роман на Османли во „Политика“

Деновиве белградска „Политика“, во рубриката за култура, објави осврт кон романот „Зад аголот“ на Томислав Османли, кој во превод на српски на Зоран Ж....

Композиторите бараат преиспитување на одлуката за поништување на конкурсот

Во отсуство на објаснување зошто се случиле административните пропусти и зошто министерот не ја почитува препораката на комисијата, можеме само да претпоставиме дека на...

„Дух“ – нова премиера на МНТ

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ во вторник премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар. Гораст Цветковски ја толкува...

Саботна книжевна дружба и размена на книги

Деветата книжевна дружба и размена на прочитани книги, во организација на Фејсбук групата „Размена на книги“ ќе се одржи на 21 април 2018 година,...

Професори од Оксфорд на ЕСРА

На универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА-Скопје се одржаа две предавања од истакнати професори од универзитетот „Оксфорд“ во Англија. Во големата аула, професорката Ана Јирвуд одржа...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ патува во Берово

Филмскиот фестивал за млади „Џифони“ утре и задутре гостува во Берово. Во текот на двата дена во Бизнис-центарот во Берово учениците ќе ги гледаат италијанскиот...

Промоција на „Улиците што ги нема“ од Оливера Ќорвезироска

Книгата „Улиците што ги нема“ од Оливера Ќорвезироска, вечерва, во 20 часот, ќе биде промовирана во „Кино култура“. За книгата ќе зборуваат промоторите Влада...

Премиера на „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева

Премиера на претставата „Партија реми“ на текст на Доналд Ли Кобурн, во режија на Виолета Џолева, ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во...

„Споменици на револуцијата“ – патувачка изложба

Изложбата „Споменици на револуцијата“ на Марко Кројач ќе биде претставена во повеќе градови во земјава. По синоќешното отворање во Штип, во галеријата „Безистен“, изложбата...