Осми Филозофски филмски фестивал од 12 до 19 април

Филозофското друштво на Македонија годинава го организира 8. Филозофски Филмски Фестивал, втор со интернационален предзнак. Главната програма на ФФФ ќе се одржи во периодот...

Изложба на народни носии од Скопска Блатија и Скопска Црна Гора

Изложба на народни носии од Скопска Блатија и Скопска Црна Гора, ќе биде отворена денеска во општина Бутел, во рамки на манифестацијата „Цветници 2018“. На...

Објавена книгата „Зад маската на патриотизмот“

Деновиве издавачката куќа „Слово“ од Скопје, ја објави книгата „Зад маската на патриотизмот: анатомија на еден авторитарен режим“ од професорот и поранешен амбасадор Ѓорѓи...

Концерт на Џијан Емин, филхармонијата и на ЗЏМ

Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија, на 12 април (четврток) во 20 часот, ќе одржат електроакустичен концерт на Џијан Емин. На концертот...

Оперски уметници од Австрија ќе гостуваат во МОБ

Ќазим Асотиќ, в.д. директор на Македонска опера и балет, деновиве престојуваше во работна посета во Виена, Австрија. Во текот на неговиот престој оствари средба...

Демир Хисар – град со недоволно истражено културно наследство

Не случајно оваа општина е град на културата на Македонија за 2018 година. Тука се манастирот „Свети Јован Претеча“, црквите „Св. Јован Богослов“ и...

Наградата „Роман на годината“ задутре ќе ѝ биде врачена на Пармаковска

На писателката Фросина Пармаковска задутре на пригодна свеченост во 18 часот во Даут-пашин амам ќе ѝ биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017 година.  Пармаковска беше избрана...

Изложба на фотографии од истражувачкиот проект „Викиекспедиции“

Триесет и две најдобри фотографии направени во досегашните истражувања од проектот „Викиекспедиции“ на Википедија на македонски јазик ќе бидат претставени на изложба „Во допир...

Започна манифестацијата „Демир Хисар – град на културата за 2018 година“

Со свечено дефиле и пригодна културно - уметничка програма на Велигденскиот фолклорен фестивал, Демир Хисар денеска официјално ја почна својата програма како носител на...

Гала-концерт на младиот уметник Вејчеслав Поповски во МОБ

Гала-концерт на младиот уметник Вејчеслав Поповски, насловен „Љубовна елегија“, ќе се одржи на  14 април во Македонската опера и балет(МОБ). На концертот ќе бидат изведени едни...