“LARGER THAN LIFE” – КАМПАЊА ЗА УБАВИНАТА НА ЖЕНАТА ПО КАНЦЕР НА ДОЈКА

ИДЕОЛОШКАТА ПОРАКА НА АВТОРСКАТА, УМЕТНИЧКА КАМПАЊА НА ПОЕТЕСАТА МАРТА МАРКОСКА Во пишувањето на ова интервју не знаев кој пристап да го фатам, дали социолошкиот, дали...

Објавен конкурсот за поезија „Литературни искри“ во Гостивар

Здружението за култура и заеднички вредности „Слово 21“, организатори на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ го објави  конкурсот преку кој ќе се избираат најдобрите...

Излезе книгата „Песни за Палестина“ од Манојлов

Деновиве од печат излезе најновата книга поезија на битолчанецот Панде Манојлов, насловена „Песни за Палестина“, која содржи шеесетина песни исклучиво посветени на Палестина и...

Писателката Сала Симука доаѓа во Македонија

Современата финска писателка Сала Симука, авторка на бестселерите за млади „Црвена како крв“, „Бела како снег“ и „Црна како абонос“ го потврди своето доаѓање...

За „златната палма“ во трка 19 филма

На 72-то издание на Канскиот филмски фестивал, кој ќе се одржи на француската ривиера, годинашните кандидати за „златната палма“ се реномираните режисери Теренс Малик,...

Предавање на Омар Акбар за обновата на „Баухаус“

Предавање на професорот Омар Акбар на темата „Обновата на ’Баухаус‘“ ќе се одржи вечерва, во 20.30 часот, во киното „Фросина“, како дел од саемот...

Хелен Луварт добитничка на „Златна камера 300“

Со врачувањето на наградите за најдобрите кинематографери и прикажувањето на филмот „Манаки-приказна во слики” на Роберт Јанкуловски, во Битола беше спуштена завесата на јубилејното...

Во Завод и музеј – Струмица нема конзерватори

Во Завод и музеј - Струмица неколку илјади артефакти стојат необработени и незаштитени. Според раководството на институцијата, причина за ваквата состојба е немањето доволно...

Богата програма на театарскиот фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред кривопаланечката публика...

Постери од швајцарските кампањи од 1918-та во МСУ

Сибил Зутер, амбасадорката на Швајцарија во Македонија, во Музејот на современата уметност ја отвори изложбата „Гласање и гласови“ - постери од швајцарските кампањи, од...