Репризни проекции на филмовите наградени на „Киненова“

Во Кинотеката на Македонија утре и задутре репризно ќе бидат прикажани три филма што беа наградени на третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“,...

По роденденскиот концерт на „Синтезис“, „Охридско лето“ продолжува со настап на дуото „Сора“

По синоќешниот концерт на групата „Синтезис“ за 58-от роденден на „Охридско лето“, фестивалот вечер продолжува со уште една исклучителна содржина од музичката програма -...

Филмови на Жан-Пјер Мелвил во Кинотека

Два филма на Жан-Пјер Мелвил (1917-1973) ќе се прикажат месецов во Кинотеката на Македонија. Во четврток во 20 часот е проекција на неговиот „Армија...

Почина академик Милан Ѓурчинов

Академик Милан Ѓурчинов, кој почина завчера, на 90-годишна возраст, е најсуптилен македонски литературен критичар, кој со својата широка образованост и култивираност, со своите плуралистички...

Отворена изложба на Константин Качев

Во НЛБ-галерија е отворена изложбата на дела од академскиот уметник Константин Качев, кој спаѓа во редот на најистакнатите современи македонски сликари од помладата генерација....

Препеви на руски на поезијата на Славе Ѓорѓо Димоски

Во списаниетo за поезија „Н.Ардис“, кое излегува во Москва, Русија, во препев на руски од Олга Панкина објавен е пообемен циклус песни од Славе...

Ретроспектива филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергман (1918-2007) организира Кинотеката на Македонија во соработка со Амбасадата на Шведска во Скопје....

Поетесата Сарџоска и гитаристот Шарески во Берлин

Поетесата Наташа Сарџоска, заедно со гитаристот и композитор Георги Шарески, кој живее и работи во Берлин, настапија на 19-от Меѓународен поетски фестивал во Берлин...

Наградата „Златна мечка“ за филмот „Синоними“

Филмот „Синоними“ на израелскиот режисер Надав Лапид ја доби „Златната мечка“ за најдобар филм на 69. меѓународен филмски фестивал во Берлин. Со „Сребрена мечка“ во...

„Црнила“ на Чашуле во хип-хоп изведба, премиерата на 8. „Здраво млади“

Младинскиот културен центар најави премиера на претставата „Црнила ремикс“ по идеја и режија на Јордан Симонов во рамки на осмиот фестивал „Здраво млади“ кој...