По четврти пат одржана меморијалната манифестација „Пријателите на Ристо“

Во организација на здружението за алтернативна уметност „Алтер центар“ синоќа во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци по четврти пат се...

Предавање на Кахане Куперман на Универзитетот за аудиовизуелни уметности

Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театарска и Танцова Академија – Скопје, во соработка со Амбасадата на САД и Програмата The American Film Showcase,...

Фотографии на Африм Спахиу во „Чифте-амам“

Изложба на фотографии од Африм Спахиу ќе биде отворена вечерва, во 19.30 часот, во националната галерија „Чифте-амам“ во Стара чаршија. Спахиу е исклучително значаен...

Филмот на Митевска ја доби главната награда во Дортмунд

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја освои главната награда на фестивал во Дортмунд, Германија. Фестивалот се одржуваше од...

„Скопје танцов театар“ со три изведби во МНТ

Три перформанси: „Луцидниот Јос“, „Фенси сме“ и „Скеч“ на „Скопје танцов театар“ ќе се одржат вечерва во 20 часот, во Македонскиот народен театар. Кореограф...

Допри го Пикасо

Светските музеи („МоМА“, „Уфици“, „Витни“) ја приближуваат уметноста до слепите и слабовидните луѓе преку т.н. „допирни“ обиколки во кои посетителите во приватна тура и...

Грција бара ослободување на нејзините статуи од „мрачниот затвор“

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос побара од Велика Британија да ги „ослободи и врати“ мермерните статуи од Акропол од нивниот „мрачен затвор“. Станува збор за...

Димитар Пандев добитник на наградата „Книжевна далга“

Димитар Пандев е годинашен добитник на наградата „Книжевна далга“ што ја доделуваат Културниот центар „Бран“ и ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга за придонес...

Претставата „Макбет“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Планирано е премиерата на „Макбет“ да...

Арета Френклин постхумно доби Пулицерова награда

Пулицеровите награди за придонес во новинарството и уметноста беа доделени синоќа на Универзитетот Колумбија во Њујорк. Меѓу лауреатите се новинските агенции Асошиејтед прес и Ројтерс, како...