26.2 C
Skopje
17.8.2019 - 15:19

„Виолин фест“ на 12 јуни во Филхармонија

На 12 јуни со почеток во 20 часот во камерната сала на Филхармонија, ќе се одржи седмиот по ред концерт на млади виолинисти „Виолин...

Јасна Софија Косановиќ добитник на наградата „Поетски синтези“

Jасна Софија Косановиќ од Штутгард е добитник на наградата „Поетски Синтези“ за книгата поезија „Ромска душа“ во рамките на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“...

Излезе македонски превод на романот „Стаклената река“

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најави објавувањето на романот „Стаклената река“ од бугарскиот писател Емил Андреев, добитник на наградата на читателите за роман...

Афористичарот Миле Ѓорѓијоски на 33-те „Денови на сатирата“ во Плевље

Нашиот најпознат афористичар, Миле Ѓорѓијоски, по третпат ќе земе учество на деновите на сатирата „Вук Безаревиќ“, што од  денес до 21 јуни ќе се...

Промоција на второто издание на поезија од Елена Пренџова

Промоција на второто издание на поетската книга „Шшш! Интимистичка Вајбер поезија“ од Елена Пренџова ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот на...

Успешно заврши Летната балетска школа на ,,Еуролинк осигурување’’

Во големата балетска сала при ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, синоќа се одржа завршниот час од Летната Балетска школа организирана од Еуролинк Осигурување. Балетската...

Објавена „Флуиден страв“ на Бауман

Неодамна, издавачката куќа „Слово“, во својата позната едиција „Логос“, а во превод на Кристина Димовска, ја објави студијата „Флуиден страв“ од Зигмунт Бауман. Пред...

Престижното признание Актер на Европа и припадна на Мариа До Сеу Гера

Во чест на 9 мај – Денот на Европа, Градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски и Јордан Плевнеш, Претседател на Уметничкиот совет на Интернационалниот театарски...

Современи македонски уметници се претставуваат на „Сараевска зима“

Заедничката изложба „Триплет“ на Славица Јанешлиева-Бачварска, Гоце Наневски и Игор Сековски ќе биде отворена на 14 март во галеријата на Академијата за ликовни уметности...

Балетот „Ана Каренина“ во рамки на Скопско лето

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето, на сцената на Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава во два чина „Ана Каренина“...