15 C
Skopje
25.9.2018 - 11:26

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ гостува во Бугарија

Tеатарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ од Велес вечер ќе настапи во Драмскиот театар во Трговиште, Бугарија, со комедијата „Вдовицата се мажи“ според едночинката „Мечка“ на Антон...

Премиера на вториот документарен филм „Соколана нашата гордост“

Вториот документарен филм „Соколана нашата гордост“ од новинарот, Марјан Стошевски, вечерва со почеток во 20 часот ќе биде промовиран пред пошироката јавност во Занаетскиот...

Јубилејна 25-та Кичевска ликовна колонија

Утре по дваесет и петти јубилеен пат во единствениот простор за уметничко творење во земјава „Куќата на уметноста“ во селото Кнежино ќе биде отворена...

Велешкиот театар освои две награди на фестивал во Русија

Велешкиот театар со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија на Младен Крстевски освои две награди на Интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“ кој се одржа...

Горан Стефановски: Ние всушност ја имавме ЕУ, така и се однесувавме

Импресивно предавање на нашиот драматург во Белград Живеев во Скопје со жена Англичанка сосема нормално. Спиејќи во Скопје, бевме граѓани на светот. Се чувствувавме суверено....

Награда за најдобра жива статуа за „Театроск“ од Скопје на фестивал во Будимпешта

Здружението на граѓани „Театроск“ од Скопје за актот „Контрабас“ освои прво место од гласањето на публиката на интернационалниот натпревар за живи статуи кој беше...

Музичко-поетски настап на Колозимо, Попивода и Сарџоска на „Модоарс“

Во рамки на Фестивалот за современа музика „Модоарс 2018“ вечер во Даут Пашин Амам концерт ќе одржат реномираната оперска пејачка Розалба Колозимо, сопран од...

Марко Мицов ја напиша македонската порака за Светскиот ден на танцот

Меѓународната мрежа на ИТИ УНЕСКО, годинава слави јубилеј 70 години од своето постоење и дејствување (1948-2018). Танцовиот одбор на Македонскиот центар на ИТИ за...

Во ноември две изложби на „Остен“ во „Чифте-амам“

Во галеријата „Остен“ може да се види првата изложба од годинашното остеновото Биенале на цртеж со делата на добитниците на главните награди Пјер Сулаж,...

Едукативна тура низ „Палатите на старо Скопје“

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „Хамеус“ денеска организира едукативна тура низ „Палатите на старо Скопје“. Во рамките на оваа прошетка е вклучен...