Планот за управување со природното и културното наследство во Охрид испратен до УНЕСКО

Првата од трите Јавни расправи за нацрт-планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион 2019-2028 година и за нацрт-извештајот за стратегиска...

Отворени „Струшките вечери на поезијата“

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Струга се обрати на отворањето на 58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“,...

„Вудсток“ половина век подоцна

Драган Б. Костиќ Зарем мина половина век? Како да беше вчера!? А чудно е што голем дел од тоа „вчера“ владее и денес. Сантана,...

Се бара укинување на националните пензии за доајените на културата

Министерството за култура предложи да се укинат надоместоците за пензии на доајените на културата и титулата амбасадор на култура, во нов предлог-закон за остварување...

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59-тото издание на „Охридско лето“

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука,...

Ванеса Меј го отвора 59-то издание на „Охридско лето“

Педесет и деветтото издание на фестивалот „Охридско лето" ќе биде отворено вечерва со концертот на светски познатата виолинистка Ванеса Меј на Антички театар. Меј го...

Изложбата на фотографии „Приватни демони“ на Маја Јаневска-Илиева отворена во МКЦ

  Во рамките на саемот на уметноста „Ин ситу“, вечерва во горното фоаје на МКЦ се отвори изложбата на фотографии со наслов „Приватни демони“ на...

„Бакхи – краток преглед на распадот“ на битолскиот театар најдобра претстава на 54 МТФ„Војдан...

„Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица на Битолскиот театар е најдобрата претстава на 54 МТФ „Војдан Чернодрински“, што...

Митевска: Весникот е симбол на слободата на изразот и информирањето

КАКО СЕ НАЈДЕ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО ТРЕЈЛЕРОТ НА „ПЕТРУНИЈА“ Во трејлерот на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, кој од први...

Првата азбука е објавена во „Нова Македонија“

Првиот број на „Нова Македонија“ има историско значење како прв официјален документ во кој Блаже Конески го извршил нормирањето на јазикот. Но кога станува...