Концерт на македонски музичари во Филхармонија

Македонските музичари Стојан Димов (кларинет, саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов настапија во Камерната сала на Филхармонијата. На концертот...

Публиката претпочита странски автори, но сè поголем замав земаат и домашните

Изборот за книга на годината секоја година традиционално ќе се одржува во ноември Деновиве од 10 до 20 ноември се избира книга на годината. Станува...

Не знам литературно македонски, ама лафум гивгилијски

Во спомен на глумецот Иван Бекјарев Иван Бекјарев или Беќарев, како што е името на неговото семејство во Гевгелија, почина вчера во Белград во 75-та...

Концерт „Фузија“ во Камерна сала на Филхармонија

Македонските музичари Стојан Димов (кларинет, саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов во среда во 20 часот ќе настапат во...

Oд компликации од ковид-19 почина актерот Иван Бекјарев

Познатиот српски актер Иван Бекјарев (74) почина денеска во Белград, дознава „Блиц“. Бекјарев минатиот месец се заразил од коронавирусот, а неговото здравје се влошило пред...

„Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија. Комисијата за избор...

Научен симпозиум „Денови на Јустинијан Први“

Во Музејот на македонската борба беше отворен меѓународниот научен симпозиум „Денови на Јустинијан Први“, кој се одржува веќе осма година, во организација на Институтот...

Во Кинотеката изложува фотографот Коста Дупчинов

Во Кинотеката на Македонија е отворената втората самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов, „Носталгија - втор дел“. Изложбата на уметнички фотографии тематски е продолжение...

Светската награда за хуманизам за босанскиот академик Абдулах Шарчевиќ

Во писмото до претседателот на интернационалното жири, амбасадорот Јордан Плевнеш, професорот Абдулах Шарчевиќ истакнува дека е исклучително почестен што Охридската академија на хуманизмот го...

Годишнина од формирањето на битолскиот народен театар

На 14 ноември 1944 година почна со работа театарот во Битола,  со изведбата на   едночинката „Петтоимениот Ѓоре" од Владо Малески. Основачи на Битолскиот театар биле...