Излезе „Пливање спротиводно“ на Ненад Јолдески

Издавачката куќа „Или-или“ деновиве ја издаде новата книга на Ненад Јолдески насловена „Пливање спротиводно“. Станува збор за 168-то издание во популарната едиција „ПРОаЗА“, чие...

Концерт на дуото Калиопе на „Интерфест“ во Битола

Калипе ДУО од Германија вечер ќе одржи концерт во Завод Музеј Битола во рамки на фестивалот „Интерфест“. Дуото е формирано во 2002 година со поетското...

„Скопје виа Солун“ – за културните врски меѓу двата града

Втората фаза од проектот на Музејот на градот Скопје и на Центарот за историски истражувања на Солун продолжува неделава Тим етнолози од Музејот на градот...

Павилјонот на Мештровиќ

Од 1993 година во павилјонот е сместен Домот на Хрватското друштво на ликовни уметници „Мештровиќевиот знак во Загреб - архитектура: 80 години од павилјонот на Мештровиќ“...

Меѓународна конференција за балканските музеи

Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија во Скопје, се одржува меѓународната конференција „Балкански музеи без бариери #2“. Настанот е во организација...

Изложба на ракотворбите на жените од Тиквешијата

Во Музеј галерија –Кавадарци утре во 12 часот ќе биде отворена етнолошка изложба под наслов „Ракотворбите на жените во Тиквешијата“. Изложбата содржи педесетина експонати, прекрасни...

Почнува „МакеДокс“, 70 филмови до 23 август

Деветтиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“ вечер во Куршумли ан ќе почне со  краткиот копродукциски филм „Вај-фај плаза Куба“ на режисерот Адријан Келтенбор,...

На сцената на Стоби вечерва претставата „Нерон и јас“

На 17. Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“ вечер во 21 часот ќе биде прикажана претставата „Нерон и јас“ според делото на Едвард Радзински....

Рендген откри слика под славно дело на Пикасо

­Уште во 1992 година се откриени облици на пејзаж што се крие под легендарната слика „Стуткан просјак“ на славниот шпански кубист Пабло Пикасо, а...

Изложба „Поместени граници“ во МКЦ

Изложба насловена „Поместени граници“ ќе биде отворена вечер во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. - Граница е нешто што сугерира на статичност и...