14 C
Skopje
19.9.2018 - 7:39

Велешкиот театар на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Контантинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија и адаптација на Младен Крстевски, од денеска до 31 мај ќе...

„Жаба“ на Јукиќ освои три награди на Пулскиот фестивал

На годинашниот 65. Филмски фестивал во Пула, Хрватска, „Жаба“ во режија на Елмир Јукиќ освои „Златна арена“ за најдобар филм и „Златна арена“ за...

Полската архитектура како алатка за формирање на националниот идентитет

Вечерва во 20 часот во Музејот на градот Скопје ќе биде отворена изложбата „Вечност и миг. 1918-1939 - Архитектурата како алатка за формирање на...

Дела од македонски композитори за крај на музичката програма на „Охридско лето“

Концертот се одржа по повод јубилејот од раѓањето на Ристо Аврамовски, Драгослав Ортаков и Стојан Стојков Врвните членови на македонската културна сцена и членови на...

Солистички концерт на Ева Богоевска во Американската катедрала во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 2 септември ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса специјализирана за настапи на...

Концерт на Младинскиот светски џез-оркестар на „Скопско лето“

Младинскиот светски џез-оркестар,  предводен од американскиот диригент Луис Бонила, вечер ќе гостува на „Скопско лето“ со концерт во Сули ан од 22 часот. Дирекцијата...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ од 25 до 31 мај ќе настапи на интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“...

Кензо Танге и Скопје интересни за меѓународната публика

Во рамките на изложбата „Кон бетонската утопија: архитектурата во Југославија, 1948-1980“, темата на Скопје и неговата постземјотресна обнова зазема значајно место, како во однос...

Изложба на слулптури од Наим Исени

Во Културно-информативен центар во изложбениот салон „Империјал 2“, вечерва, во 20 часот, ќе се отвори изложба на слулптури од Наим Исени. Наим Исени е...

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ претставите „Тоалет за дами“ и „Лет над кукавичјото гнездо“

МТФ „Војдан Чернодрински“ влегува во својата завршница. Вечерва е претпоследната вечер во официјална програма, а ќе бидат изведени две претстави. Од 19.30 часот ќе се...