„Струшките вечери на поезијата“ ќе се одржат и во услови на пандемија

Еден од најстарите светски поетски фестивали, „Струшки вечери на поезијата“, ќе се одржи и оваа година, во вообичаениот термин, на крајот на август и...

Јулијана Величковска: На делата што ги преведуваме гледаме како на светост

Јулијана Величковска е македонска поетеса, писателка, преведувачка, издавач, организаторка на манифестации. Авторка е на книгите: монографија „Дваесет години Поетска ноќ во Велестово“ (2009, „ПНВ“),...

„Аја Софија“ од музеј повторно станува џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи откако турскиот Висок административен суд...

Боре Ангеловски: Ако е театар, тој е вечно жив!

Поминаа единаесет години од смртта Боре Ангеловски, доајенот и пионерот на театарот на апсурдот во Македонија, следбеник на неконвенционалниот пристап на театарскиот чин, иноватор...

Награда за најдобра кинематографија за Љума и Даут од „Медена земја“

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34 доделување на ASC (The...

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Двете номинации на „Медена земја“ за најдобар документарен и за најдобар странски филм се доказ дека документарците не треба да бидат номинирани само во...

Поради номинациите на „Медена земја“, МКЦ најави групно следење на „оскарите“

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. Поради ваквиот успех,...

Катица Јанева, Боки 13-ка и Фатиме Фетаи меѓу највпечатливите маски на Вевчанскиот карневал

По вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани која што ја приредија Влатко Лозаноски, Ај Кју, Брас Брадерс и Диџеј Тодороф, денеска преку стотина маски и...

„Медена земја“ номиниран за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец...

„Јованче и Марика“ премиерно изведена на сцената на Театарот за деца и младинци

Театарот за деца и младинци премиерно ја изведе детската куклена претстава „Јованче и Марика“ во режија на Давор Драгојевиќ од Црна Гора, според драматизацијата...