26.1 C
Skopje
24.8.2019 - 20:32

„Медена земја“ наградена од публика на „Сараевски филмски фестивал“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ ја доби наградата од публиката „Срцето на Сараево“ на завршениот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“. Овој филм, кој со самото...

Прикажан последниот филм на Гарванлиева „Тетовски самрак“

Во „Чифте-амам“ е отворена и фотоизложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, на која се прикажани портрети од сопружниците Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер,...

Интернационална стрип колонија „Велес 2019“

Од 21 до 25 август годинава, Велес е домаќин на 17. Меѓународен салон на Стрип „Велес 2019”. Колонијата ја организира Стрип центарот на Македонија...

Пијанистката Иванова со настап на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука

Оваа недела, со почеток во 18.30 часот, на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука во Пелагонија пијанистката Дуња Иванова ќе одржи концерт со делата на Стив...

Биљана Стојановска номинирана за наградата „Браќа Миладиновци“

Биљана Стојановска е номинирана за годинашната награда „Браќа Миладиновци“, за книгата „Стан што се распаѓа“, во рамки на 58-те „Струшки вечери на поезијата“. Авторката и...

„Македокс“: Одржана премиера на „Тетовски самрак“, почнува детската и младинската програма

Сензитивната и интимна приказна што ја носи изложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, дванаесет портрети на Билјана Гарванлиева (1973-2016) и Мануел Цимер, поттикна...

Вечер на „Версополис“ на „Струшките вечери на поезија“

Во рамките на 58-те „Струшки вечери на поезијата“ (СВП), свечено отворени завчеравечер, со палење на фестивалскиот оган и меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“, во...

Престојот и дејствувањето во туѓина ве учат на самостојност

Иванка Апостолова Баскар, културен антрополог Денес има многу успешно поставени формати за меѓународни размени, гостувања, претставувања, копродуцирање, билатерални и мултилатерални соработки - навистина нема простор...

„Скопје пее“ – прв меѓународен хорски фестивал во Скопје

Од 29 до 31 август, во организација на Град Скопје и ЈУ „Универзална сала“, градот ќе биде домаќин на првото издание на хорскиот меѓународен...

Спуштена завесата на културното лето „Новаци 2019“

Синоќа пред околу 1.500 посетители, на спектакуларен начин со одржување на фестивалот „Избор на летен фолк хит на Македонија 2019“ и концерт на Јордан...