18 C
Skopje
23.9.2018 - 5:00

Добрата музика е достапна за сите на „Skopje Street Music Festival 2018“

Скопје, улица, музика. Трите зборови кои во себе ја содржат суштината на тоа што од вчера до недела се случува на седум различни локации во...

Се самоуби познатиот готвач Ентони Бордејн

Ентони Бордејн, светски познат ТВ готвач и писател, изврши самоубиство на 61-годишна возраст. Неговата матична телевизиска куќа Си-Ен-Ен ги потврди наводите. - Со огромна тага...

Ретропективна изложба од Васил Костов во Прилеп

Ретроспективна изложба од прилепскиот уметник Васил Косов ќе биде отворена во ликовната галерија на ЦК„Марко Цепенков“ во петок од 19.00 часот. Посетителите ќе...

Трамп ѝ ја исполни желбата на Кардашијан

По средбата со Ким Кардашијан во Белата куќа, Доналд Трамп ја помилува жената за која старлетата се залагала. Ѕвездата од реалните шоуа се сретна со...

Ендемичните видови на флора и фауна прикажани на изложба на подводна фотографија во Охрид

Триесет фотографии беа изложени во рамките на изложбата на подводна фотографија на плоштадот во Охрид, кај споменикот на Свети Климент Охридски, каде што посетителите...

Возбудлив почеток на 43. МОТ со „Блокбастер“

Белгиската претстава „Блокбастер“ на „Колектив Мензуел“, со која завчеравечер на големата сцена во Македонскиот народен театар беше отворено 43-то издание на фестивалот „Млад отворен...

Меган Маркл е новата Грејс Кели

Меган Маркл и Грејс Кели, иако на прв поглед се многу различни, сепак имаат многу заеднички страни Светот уште добро ја памети големата венчавка на...

Хенк Азарија се откажува од Апу, по контроверзите со „Симпсонови“

Актерот Хенк Азарија кој го позајмува гласот за ликот на Апу во популарната анимирана серија „Симпсонови“, истакна дека е подготвен да се откаже од...

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два мали роботи на астероидот Ријугу во рамките на истражувањето, што може да помогне во знаењето за потеклото на...

Кинезите – мајстори на плагирањето

Во текст на професорот Бијунг-Хул Хан за кинескиот пристап кон „оригиналноста“ во уметноста се објаснува идејата или концептот дека копијата на изворно дело е...