Јапонските научници се впуштија во контроверзно истражување за создавање на органи

Јапонските научници ќе создаваат човечки органи кои ќе растат во ембриони на животни откако владата на Јапонија одобри контроверзно истражување на матични клетки, пренесува...

Креативноста и адреналинот доаѓаат штом ќе засвири музиката

Идејата да се направи изложба од македонски џез-музичари се обидува да ја пополни таа дупка. Да промовира нешто наше, вели Ранташа Татјана Ранташа, фотографка Моменти од...

Скот Нисон ја замени филмската индустрија со хуманост

Пред десетина години во Пном Пен, за време на снимањето на еден филм, 86-годишна Камбоџанка го повлекла за рака тогашниот извршен директор од Холивуд,...

Со дрон снимена колонија од повеќе од 64.000 морски желки

Неверојатни снимки од дрон прикажуваат повеќе од 64.000 морски желки, кои одат да положат јајца на Големиот Корален Гребен. Неверојатните сцени се снимени кај островот...

„Нирвана“, „Перл Џем“ и „Саундгарден“ со заеднички албум

Група гранџ-икони од Сиетл пред 2000 година, вклучувајќи ги басистот на „Нирвана“, Крист Новоселиќ, гитаристот на „Саундгарден“, Ким Тајил, и тапанарот на „Перл Џем“/„Саундгарден“,...

Две Македонки учествуваат на изборот за „Мис на Европа“ во Бејрут

Изборот за „Мис на Европа“ за 2022 година ќе се одржи в понеделник во Бејрут, Либан. Македонија ќе ја претставуваат две девојки, Ана Брзанова, 22-годишната...

Промоција на збирката раскази „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Новата книга од Румена Бужаровска, збирката раскази со наслов „Не одам никаде“, ќе биде промовирана денеска во кино „Фросина“ во МКЦ. Делото е своевидно продолжување...

Последните чувари на јазикот на древна Спарта

Кога ќе се влезе во планинското село Пера Мелана и во околните гратчиња на грчкиот полуостров Пелопонез, обичниот Грк можеби нема да може да...

Намирници што имаат повеќе витамин Ц од портокалот

Здрава храна Кога некој ќе ви спомене витамин Ц, најверојатно прво помислувате на лимонот и на портокалот. Дали знаете еден средно голем портокал содржи 70...

Јубилејна онлајн претстава на „Скопје танцов театар“

Со бесплатна онлајн изведба на претставата „Идентитети - историја на еден растегнат сон“, „Скопје танцов театар“, вечерва, на Јутјуб каналот, со почеток во 20...