12.2 C
Skopje
20.9.2019 - 10:42

Се бара укинување на националните пензии за доајените на културата

Министерството за култура предложи да се укинат надоместоците за пензии на доајените на културата и титулата амбасадор на култура, во нов предлог-закон за остварување...

„Дејли стар“ објави прилог за зачудувачката врска на Ристе Трајковски со жирафите

Приказната на нашиот зоо-негувател Ристе Трајковски и неговата долгогодишна зачудувачка врска со жирафите во Золошката градина во Скопје ја објави британски „Дејли стар“. Таблоидот...

Од Стојаково до Пекинг со ,,рено 4″ – непланиран застој за македонските авантуристи

Откако со своето „рено 4“ произведено во 1978 година лани појдоа од Стојаково и стасаа до Ница, овојпат планот на Џоко Шуклев и Ѓорѓи...

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59-тото издание на „Охридско лето“

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука,...

Ванеса Меј го отвора 59-то издание на „Охридско лето“

Педесет и деветтото издание на фестивалот „Охридско лето" ќе биде отворено вечерва со концертот на светски познатата виолинистка Ванеса Меј на Антички театар. Меј го...

Изложбата на фотографии „Приватни демони“ на Маја Јаневска-Илиева отворена во МКЦ

  Во рамките на саемот на уметноста „Ин ситу“, вечерва во горното фоаје на МКЦ се отвори изложбата на фотографии со наслов „Приватни демони“ на...

Арената „Тоше Проески“ одекнуваше од хитовите на Здравко Чолиќ

  Најголемата музичка ѕвезда во регионот, Здравко Чолиќ, вчеравечер цели три и пол часа им ги пееше своите најголеми хитови на скопјани, во арената „Тоше...

„Бакхи – краток преглед на распадот“ на битолскиот театар најдобра претстава на 54 МТФ„Војдан...

„Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица на Битолскиот театар е најдобрата претстава на 54 МТФ „Војдан Чернодрински“, што...

Сценаристот на „Чернобил“ апелира за почит кон жртвите

Авторот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, проговори за непристојните фотографии и самослици...

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето

Македонската претставничка на „Евровизија“, Тамара Тодевска сепак заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите на жири комисијата. На интернет...