Илинден виден со очите на илинденците

Фотографијата е само мало парче од една комплексна сложувалка, која дополнува една поширока слика за реалноста што нѐ опкружува. Фотографиите имаат важна улога во...

Што се готви со буџетот за култура, кој ќе биде најоштетен?!

Скратувањата се прават божем во интерес на „најранливите“. Па токму луѓето од независниот културен сектор се меѓу најранливите категории! Без никакви стабилни приходи, многу...

Софиската публика со овации ја поздрави изведбата на балерините од Македонија

Националната опера и балет настапи на софиската сцена Националната опера и балет на Македонија гостуваше со балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ на софискиот фестивал на...

Одби милионска понуда од Холивуд поради македонскиот јазик, а не можеше ни да каже...

Веројатно не сте слушнале за Горан Столевски, пишува „Сиднеј морнинг хералд“ за режисерот родум од Македонија кој одрасна во Мелбурн, откако тој стекна признание...

„Сквид гејм“ пак создава паника: Ваквите реални шоуа се деструктивни за личноста на децата,...

Навидум обични детски игри играат натпреварувачите во популарната јужнокорејска серија „Сквид гејм“ („Игра на лигњи“). Меѓутоа, оној што губи – умира. Серијата, којашто се...

Психологијата на толпата ги претвори социјалните мрежи во порота помеѓу Херд и Деп

До 3 јуни хаштагот #justiceforjohnnydepp (правда за Џони Деп) имаше речиси 20 милијарди прегледи на ТикТок, додека #justiceforamberheard (правда за Амбер Херд) имаше над...

„Дип Парпл“ песната „Јовано, Јованке“ ја научија од членовите на групата „Морал“

На концертот бев со ќерка ми и малку пред да одекнат звуците на „Јовано, Јованке“ и реков: „Сега Дон ќе ја свири „Јовано“. Ме...

Како Виктор Пешчеров ги навлече Норвежаните на пајдушко и на македонските седум осмини

Кога стигнал во Норвешка, Виктор немал големи очекувања, а денес, покрај концертите, работи како професор по класична гитара, а држи и приватни часови по...

Андреа за влакно останала без финале, споделувајќи ја евровизиската судбина на претходниците

Македонската претставничка во Торино била 11-та во второто полуфинале Македонската претставничка Андреа Коевска, која за жал, не се пласираше во финалето на „Евровизија“, според објавената...

Војната фрли сенка врз украинската „Стефанија“, отворајќи и евровизиски музички фронт

Украинскиот фолк-рап бенд Калуш Оркестра победи во синоќеното финале на „Евровизија“ откако европската публика и националните жири-комисии покажаа симболична солидарност за Украина додека државата...