-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 8:20

Книга „1.200 молитви“ за роденденот на Тоше

Предговорот за ова уникатно дело го напиша познатиот македонски писател Венко Андоновски, а го наслови „Мозаикот на душата на Тоше“ Денеска, кога во целиот регион...

Збогум маестро Александар Џамбазов, остави неизбришливи траги во македонската музичка историја

Ин мемориам: 03.02.1936-25.01.2022 Денеска не напушти маестро Александар Џамбазов, истакнат македонски композитор, диригент, долгогодишен член на СОКОМ, втемелувач на македонската детска и популарна музика. Неговото...

„Мета“ и Закерберг го создаваат најбрзиот вештачки суперкомпјутер

Компанијата „Мета“, во чии рамки работи „Фејсбук“ најави дека до средината годинава ќе ја заврши конструкцијата на „истражувачкиот суперкластер за вештачка интелигенција“, најбрзиот вештачки...

Нова награда во Јужна Кореја за карикатуристот од Битола, Блаже Докуле

Познатиот битолски карикатурист Блаже Докуле уште еднаш се закити со награда на фестивалот на карикатури во Сеул, Јужна Кореја „SICACO 2O21“. Тоа е 11-та награда...

Костадиновска-Стојчевска: КИЦ Софија е квалитетно поглавје во односите меѓу Македонија и Бугарија

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, како дел од владината делегација која е во официјална посета на Република Бугарија, денеска го посети Културно-информативниот центар на...

Научна студија фрла нова светлина за потеклото на животот на Земјата

Справувајќи се со едно, од сè уште неодговорените прашања во биологијата, „како настанал животот на нашата планета од едноставна нежива материја“, тим предводен од...

Светскиот бестселер „Катан“ отсега и на македонски

„Катан“ (Catan), една од најпознатите друштвени игри во светот со над 25 милиони продадени копии, конечно ќе може да ја играме и на македонски...

„Нетфликс“ започнува со снимање на втората сезона на „Игра со лигни“

Една од најпопуларните и најуспешни серии на „Нетфликс“, „Игра со лигни“, ќе ја добие својата втора сезона. Стриминг-платформата официјално започнува со снимање на втората...

Штипски гитаристи од 7 до 77 му испратија музичка роденденска честитка на Влатко Стефановски

Педесетина штипски гитаристи и фанови на Влатко Стефановски на возраст од 7 до 77 години вчера се собраа во Домот на културата „Ацо Шопов“...

Идрис Елба најголем фаворит за Џејмс Бонд

Откако Даниел Крег се збогуваше со улогата на Џејмс Бонд што ја играше во последните 15 години, продуцентите се најдоа пред тешка задача. Сепак,...