26.5 C
Skopje
16.6.2019 - 12:51

Познати датумите за доделување на „оскар“ за три години

Американската телевизиска куќа Еј-би-си и Академијата за филмски уметности и науки ги објавија датумите за доделувањето на највисоката филмска награда „оскар“ за 2020 и...

Роман Полански ќе ја тужи Академијата за филмски уметности

Роман Полански најави тужба против Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС) откако беше исфрлен од оваа организација, пренесе Би-би-си. Имено, режисерот на „Пијанист“ од...

Идеални филмови за летните горештини

Летните ноќи се идеални за опуштање со романтични љубовни филмови, додека се разладуваме со омилениот пијалак и пуканки. Отпатувајте на некоја друга дестинација со...

Објавен роман од баскиската авторка Долорес Редондо

Романот „Невидливиот чувар“ од Долорес Редондо, баскиска писателка што пишува на шпански јазик, е објавен во издание на „Антолог“. Редондо студирала право, но подоцна...

„Скршениот град“ – изложба во ликовната галерија во Кичево

Изложба на фотографии изработени пред, за време и по скопскиот земјотрес, е отворена во Центарот за култура во Кичево. На изложбата се поместени 30...

Не сме се поместиле ни чекор од 9 век наваму во морална смисла

Венко Андоновски за црногорскиот „Вијести“ Романот „Папокот на светот“ ги преиспитува нашите сознанија за духот на времето и неговата реинкарнација на еден скоро дијагностички начин....

„Спасителот на светот“ на јахтата на судискиот престолонаследник

Светот е сцена Лоцирано делото на Леонардо платено 450 милиони долари Сликата на Леонардо да Винчи „Спасителот на светот“, која на аукција беше продадена по рекордна...

Проекција на филмот „Црно-Бело“ во кино Фросина

Првиот македонски филмски мјузикл „Црно-Бело“ во режија на Сандра Ѓоргиева ќе биде прикажан на отворена проекција на 18 јуни (вторник), 20 часот во кино Фросина,...

„Убер“ планира да започне проби со летачки автомобили во Мелбурн

Такси-гигантот „ Убер“ планира да започне проби со своите летачки автомобили следната година во Мелбурн, Австралија. Мелбурн е третиот град ставен под знамето на...

Театар Комедија на МТФ „Војдан Чернодрински“ настапува со претставата „На отворено“

Вечерва, на седмиот ден од 54. МТФ „Војдан Чернодрински“, настапува Театарот „Комедија - Скопје, кој од 19.30 часот во официјална конкуренција ќе ја изведе...