Киев им забрани на граѓаните да го користат јавниот превоз

Жителите на Киев добија забрана да користат јавен превоз поради ширењето на коронавирусот, а војници на Националната гарда се стационирани на секоја автобуска станица,...

Боб Матијас – за четири месеци од деби до олимписка титула

Пред 1948 година Матијас никогаш не учествувал во атлетски десетобој, една од најтешките дисциплини. Тоа лето во Лондон се одржаа Летните олимписки игри, на...

Трамп вербално нападна новинар кој го замоли да упати порака до загрижената нација

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се најде во средиште на скандал, откако без никаква провокација, вербално го нападна известувачот на Ен-би-си, Питер Александер. Александер и...

Природата продолжува со животот

Додека светот сè уште се бори со коронавирусот, пандемијата донесе и некои неочекувани појави. Во Венеција, која е затворена за посетители, како и остатокот...

Секоја сабота онлајн-концерт на „Танец“

Ансамблот „Танец“ секоја сабота, почнувајќи од оваа, на својот јутјуб-канал ќе овозможува ексклузивно следење на сите свои концерти од минатогодишната јубилејна сезона, која се...

Заев: Ова е борба за сечиј живот, да бидеме одговорни, заедно да го победиме...

Живееме во тешко време кога сите заедно делиме иста мака и сме исправени пред предизвикот заеднички да се избориме. Затоа, уште еднаш Ве повикувам...

Меридијани

Бангког - Најмалку 20 лица се ранети во бомбашки напад врз главната владина канцеларија на југот на Тајланд. Нападот е извршен додека локални функционери...

СКОПСКО – инфо

Неколку општини денеска без струја Поради веќе планирани технички зафати во електросистемот на Скопје, за денеска „ЕВН Македонија“ најавува неколкучасовни исклучувања од мрежата на корисниците...

Удар и врз македонската филмска индустриjа

На состанокот помеѓу министерот за култура, Хусни Исмаили, директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, и претседателот на Друштвото на филмски работници, Игор Иванов,...

За превенција од коронавирусот координација со институциите

Битола Покрај локалното дејствување на работната група за спроведување мерки за превенција од коронавирусот, Општина Битола од почетоков на неделава спроведува засилени мерки и препораки...