Меридијани

Пјонгјанг - Северна Кореја истрела неидентификувани проектили кон Источно Море, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја, пренесе АП. Ова е најновото ракетно тестирање...

Домашната изолација плоден терен за семејно насилство

Откако минатиот вторник претседателот на Франција, Емануел Макрон, најави дека во земјата ќе се преземат рестриктивни мерки во одбрана од пандемијата, меѓу кои е...

Познатите личности донираат за справување со коронавирусот

Познатите личности издвојуваат високи суми во борбата против пандемијата. Меѓу оние што подадоа рака е и популарната пејачка Ријана, која донира пет милиони долари за...

Аеродром подели заштитни маски и ракавици во Пензионерскиот дом и СВР – Скопје

Мобилни тимови на Општина Аеродром и Црвен крст денеска им поделија заштитни маски и ракавици на станарите на Домот за стари „Аеродром“, како и...

Спортскиот календар веројатно ќе претрпи големи промени

Со одложувањето на Летните олимписки игри во Токио за в година, поради пандемијата на коронавирусот, Игрите се вметнуваат во натпреварувачкиот календар за следната година,...

Откриени непознати детали за античкиот континент

Геолозите во Канада откриле дека античкиот континент, познат како Северноатлантскиот кратон, бил за 10 проценти поголем од постојната процена, според неодамнешното истражување на канадски...

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони маски, стигаат уште 6,5 милиони

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони хируршки маски, а во наредните денови ќе добијат уште 6,5 милиони. Распределбата на заштитните маски во аптеките низ Србија...

Адвокати го обвинија Кривичен за повреда на мерките против коронавирусот

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје....

Џеф Кунс го претвори оружjето на Шон Пен во уметничко дело

Славниот американски скулптор Џеф Кунс објави фотографија од своето ново дело, за кое, како што вели, му требале шест години да го заврши. Имено,...

Производителот на „Смирноф“ ќе донира чист алкохол за средство за дезинфекција

Производителот на „Џони Вокер“ и „Смирноф“ вети дека ќе донира доволно алкохол за производство на осум милиони шишиња течно средство за дезинфекција за да...