„Сите членови да доаѓаат пред Собрание“, „Сега е моментот” – смс пораки на рочиштето...

Со изведување смс и вибер пораки меѓу учесниците на „крвавиот четврток” денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата на 27 април...

Американскиот финансиер Берни Мадоф го осиромашил Џон Малкович

Холивудскиот актер Џон Малкович ги загубил своите животни заштеди со шемата на озлогласениот финансиер Мадоф, кој измами илјадници инвеститори за околу 64,8 милијарди американски...

Најмалку осум жртви во самоубиствениот напад во Могадишу

Најмалку осум лица биле убиени во денешниот терористички напад во сомалискиот главен град Могадишу. Цел на нападот била административна зграда во областа Холвадаг. Училиште, џамија...

Израел погоди неколку цели на Хамас во Газа

Израелската војска погоди неколку цели на Хамас во Газа како одговор на палестинското лансирање запаливи балони со експлозив. Војската соопшти дека по тоа биле испалени...

Дескоска: Само со учество на јавноста се обезбедува легитимноста на судската одлука

Министерката за правда Рената Дескоска го поздрави формирањето на Судско-медиумски совет кој на повисоки основи треба да ја подигне соработката на судството со новинарската...

Париз ќе бара помош од Москва за Богородичната црква

На Франција можеби ќе ѝ биде потребна стручна помош од Русија во обновата на Богородичната црква, која изгоре во април, изјави амбасадорката на земјата...

Пусто турско

Спортскиот календар веројатно ќе претрпи големи промени

Со одложувањето на Летните олимписки игри во Токио за в година, поради пандемијата на коронавирусот, Игрите се вметнуваат во натпреварувачкиот календар за следната година,...

И покрај здравствените грижи, Меркел до крај ќе го отслужи мандатот

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека...

(Фотовест) Оштетени три возила откако врз нив падна дрво

Три паркирани автомобили се уништени, откако врз нив падна дрво. Возилата биле паркирани пред Основниот суд во Охрид на булеварот „Македонски Просветители“. Причина за овој немил...