МВР презема мерки за денешниот инцидент во Крушево

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презема мерки и активности за расчистување на денешниот инцидент при прославата на Илинден во Крушево кога поединци кои...

Царовска: На 12 илјади лица со години не им биле префрлани средства во вториот...

На 12 илјади вработени, осигуреници на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување и идни пензионери, кои се во двостолбниот пензиски систем повеќе години не...

Бугарските работници ќе бидат заштитени по брегзит

Правата на бугарските работници во Велика Британија по брегзит ќе бидат заштитени и договорот меѓу ЕУ и Лондон дава кредибилитет за зачувување на правата...

Најбогатиот Чех има дополнителни адути за преземање на Челси од Абрамович

Роман Абрамович во повеќе наврати ги одби понудите за продавање на удел во Челси, но можеби ќе попушти пред понудата на најбогатиот Чех, Петр...

Лила не ја открива причината за крајот на пријателството со Боки

Сѐ што имала да каже, кажала пред обвинителите и пред судијката, рече водителката Лила Филиповска на излегување од судот по сведочењето во случајот „Рекет“. -...

Природата продолжува со животот

Додека светот сè уште се бори со коронавирусот, пандемијата донесе и некои неочекувани појави. Во Венеција, која е затворена за посетители, како и остатокот...

Претседател на фудбалски клуб затаил данок од милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение на граѓани „Фудбалски клуб...

Дете се обиде да се самоубие поради морбидната игра „Момо Челенџ“

Тринаесетгодишно дете паднало во кома и се бори за живот во една од белгиските болници по обид за самоубиство, информираат медиумите утринава. Отворена е истрага...

Прием на Менде Младеновски кај францускиот амбасадор Кристијан Тимоние

Во четвртокот, вo француската амбасада во Скопје, на негово барање беше примен сопственикот, директор главен и одговорен уредник на „Битолски весник“, Менде Младеновски. На средбата...

Економското закрепнување ќе добие приоритет пред воените трошоци

Професорот по национална безбедност од американскиот Военопоморски колеџ во Њупорт, Николас Гвоздев, ја анализира новонастанатата ситуација во Алијансата, како резултат на пандемијата на ковид-19....