18.3 C
Skopje
21.5.2019 - 11:17

Автомобил влета во трговски центар во Хамбург

„Мерцедес“ удри во трговски центар во Хамбург со и повреди двајца луѓе, пренесуваат локалните медиуми. Сите присутни во објектот се евакуирани, а полициските и...

Полицијата безмислосна кон демонстрантите во Париз

Зајакнувањето на безбедносните мерки во Париз за да се избегне ново насилство како минатата сабота за време на демонстрациите на жолтите елеци, резултираше со...

Белата куќа тврди дека Исламска држава е комплетно поразена во Сирија

Белата куќа денеска соопшти дека Исламска држава во Сирија е поразена и оти нема повеќе територии под контрола на екстремисти. Портпаролката на Белата куќа Сара...

Вучиќ: Албанците не сакаат дијалог, Србија одлучно ќе одговори

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека косовските Албанци со усвоената Палатформа, покажале дека никогаш не сакале дијалог и дека ни во иднина нема...

Taчи: Поделба на Косово само преку мене мртов

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека поделба и размена на територијата на Косово може да се случи само преку него мртов и дека за...

„Свиркачот“ Костовски: Никогаш немам маркирано броеви за прислушкување

Со директно испитување на вториот „свиркач“ Ѕвонко Костовски денеска во скопсиот Кривичен суд продолжи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство. -Имав можност за...

Филип Петровски бара ДИК да му овозможи да собира потписи за кандидатура за претседателските...

Долгогодишниот член на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски бара Државната иборна комисија да му овозможи да собира потписи за кандидатура за претседателските избори, кои треба да...

На традиционалниот ислам во земјава не му е својствен тероризмот

Секој што има терористички планови и цели не е дел од исламската религија. Исламот нема ништо заедничко со тероризам, ниту со радикализам, ниту, пак,...

Ел Чапо ќе се жали на пресудата

Адвокатот на Хоакин Гусман, познат како „Ел Чапо“ изјави дека ќе поднесе жалба на пресудата за неговиот клиент. Џефри Личман пред зградата на судот во...

Нови рочишта за „Тортура“, „Тарифа“, „Т.Н.Т.“ и „Тотал“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжуваат судењата за случаите „Тортура“, „Тарифа“, „Т.Н.Т.“ и „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство. Предметот „ТНТ“, се наоѓа во доказна...