6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 15:36

Министерство за здравство: Зголемена достапноста на лекови за пациентите со мултипла склероза

Три пати е зголемена достапноста на високоефикасни лекови за пациентите со мултипла склероза, информираат од Министерството за здравство од каде велат дека во соработка...

Во Старата скопска чаршија уништени десетина нови канти за отпадоци

Непознати сторители деновиве скршиле и опожариле десетина нови канти за ситен отпад во Старата скопска чаршија, информираат од ЈП Комунална хигиена-Скопје. Од таму додаваат дека...

Младиот Петар по вторпат го фати крстот во Битола

Младиот Петар Атанасовски, кој има 17 години по вторпат го фати крстот што Митрополитот Петар го фрли во базенот во црквата Св. Димитрија во...

Џафери: Взаемната почит и солидарноста да бидат мотив за сите нас да создаваме убавини...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на православните верници им го честита големиот христијански празник Христовото раѓање-Божиќ. - Празниците се посебни денови кои носат во себе...

Спасовски на форум посветен на „Родовата перспектива и улогата на жената во реформата на...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Скопје учествуваше на форумот посветен на „Родовата перспектива и улогата на жената во реформата на безбедносниот...

Прием на Менде Младеновски кај францускиот амбасадор Кристијан Тимоние

Во четвртокот, вo француската амбасада во Скопје, на негово барање беше примен сопственикот, директор главен и одговорен уредник на „Битолски весник“, Менде Младеновски. На средбата...

Првите тела од „камионот на смртта“ вратени во Виетнам

Телата на 16 од 39 Виетнамци кои беа пронајдени мртви во камион со ладилник минатиот месец во близина на Лондон, денес пристигнаа во Виетнам,...

Франција со национален план за намалување на убиствата на жени

Под невиден притисок на јавноста, француската влада денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе...

Младите истражувачи изработија беспилотно летало

Резултатите од проектот за изработка на дрон со голема носивост за прскање тешкодостапни и инфицирани шуми на тимот ученици од скопската гимназија „Георги Димитров“...

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

За во понеделник (18 ноември) кофинансираните приватни специјализанти најавија на протест пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...