Северна Кореја планира општа амнестија за политичките затвореници

Северна Кореја денеска соопшти дека ќе одобри општа амнестија за затворениците кои се осудени за злосторства против државата и народот, јави севернокорејската новинска агенција...

Кинескиот увоз од Северна Кореја опаднат за 92,6 отсто во јуни

Кинескиот увоз од Северна Кореја во јуни опадна за 92,6 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Увозот се намали поради санкциите на ОН...

Намалена невработеноста во Турција

Стапката на невработеност во Турција падна на едноцифрен број во април, објави денеска Турскиот институт за статистика. Стапката на невработеност во април изнесувала 9,6 отсто,...

Либија: Осуммина мигранти, повеќето деца, се задушија во бродски контејнер

Најмалку осум лица, претежно деца, починаа од задушување во бродски контејнер преполн со мигранти, на западниот брег на пристанишниот град Зуварa, соопшти денеска либиската...

Иран: Ако Трамп сака преговори, ќе мора да нė побара

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Бахрам Гахеми денеска изјави дека ако американскиот претседател Доналд Трамп сака да преговара за повлекување на САД...

Меј ја отфрли можноста за втор референдум за Брегзит

Нема да има втор рефрендум за Брегзит, изјави денеска портпаролот на британската премиерка Тереза Меј. - Британскиот народ гласаше да ја напушти Европската Унија. Нема...

Путин: Време е да се разговара за државните односи и проблемите

Рускиот претседател Владимир Путин на американскиот колега Доналд Трамп му рече дека е време да се разговара за билатералните државни односи и за тешките...

Бугарите не се расположени да пријавуваат за корупцијата

Загрижувачки тренд покажа истражувањето на здружението „Транспарентност без граници“, посветено на јавното мислење во однос на спречувањето на корупцијата во Бугарија. Околу 41 отсто од...

ЕК: Јункер нема да поднесе оставка од функцијата

Портпарол на Европската комисија изјави дека претседателот на институцијата Жан-Клод Јункер планира до крај да го одработи мандатот кој му истекува на есен следната...

Српските латифундии поседуваат 100 илјади хектари земја

Олку големи поседи не може да се пронајдат во развиените земји, а причината за тоа е ниската цена за откуп на државно земјоделско земјиште,...