9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:28

Tрамп ќе го потпише договорот за буџет, но може да прогласи и вонредна состојба

Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел изјави дека американскиот претседател Доналд Тамп ќе го потпише договорот за буџет, со цел де се избегне...

Десетмина повредени при масовна тепачка во Москва

Најмалку десет лица се повредени синоќа во масовна тепачка во рускиот главен град Моксва, во која учествувале меѓу 70 и 100 лица. Според полициски извори,...

Во воените зони секој ден умираат по 300 бебиња

Изгладнувањето, болестите и недостигот од хуманитарна помош убиваат по 300 бебиња дневно во воените зони во светот, при што бројот на деца кои страдаат...

Најмалку 38 индиски полицајци загинаа при самоубиствен напад во Кашмир

Автомобил-бомба удри во автобус, со кој се превезувале полицајци, при што загинаа најмалку 38 луѓе. Нападот се случи на автопат во покраината Џама и...

СЗО: Пораст на бројот на заболени од сипаници на светско ниво

Светската здравствена организација вчера предупреди дека се неуспешни обидите за спречување на ширењето на сипаниците и оти бројот на заразени лица на светско ниво...

Трамп ќе одржи говор за „опасностите од социјализмот” во Мајами

Американскиот претседател Доналд Трамп, в понеделник во Мајами, ќе одржи говор за поддршка на опозицискиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо, со кој ќе предупреди...

ЕУ: Најмногу бракови склучени во Литванија, најмалку во Словенија

Најмногу склучени бракови во Европа има во Литванија, а најмалку во Словенија, говорат податоците на Европската статистичка агенција. Во ЕУ просечно се склучуваат 4,3 брака...

„Санкциите од пеколот“ повторно на маса во американскиот Сенат

Петмина американски сенатори, демократите Боб Менендез, Бен Кардин и Џин Шејхин и републиканците Линдзи Грем и Кори Гарднер, поднесоа предлог-закон за нови санкции против...

Шефот на белгиското воено контраразузнавање обвинет за шпионажа за Русија

Шефот на военото контраразузнавање на Белгија Клемент Ванденборе е привремено суспендиран од должноста поради обвинение за шпионажа во корист на Русија, пишува весникот „Де...

Вучиќ се надева дека меѓународната заедница ќе ја вразуми Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изрази надеж дека меѓународната заедница ќе ја вразуми Приштина, бидејќи единствениот проблем кај Србија го гледа во односите...