6 C
Skopje
17.11.2018 - 4:09

Исламската држава на Џихадистите им плаќа со сребро и злато

Џихадистите од „Исламската држава“ се добро платени за своите услуги покажуваат документите во сопственост на група кои ги добила агенцијата „РТ" во Ирак. Милитантите...

Меј: Има три опции – излез со договор, без договор, или нема Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј денеска на пратениците им кажа дека имаат јасен избор – или да го поддржат нејзиниот договор за Брегзит, или Велика...

Обровац: Заминаа Србите, а по нив и Хрватите

Жителите на Обровац стануваат заложници на партиските кланови, а за нивната судбина одлучуваат претседателите на партиските разграноци Обровац е еден од хрватските градови што се...

Саудиските власти бараат смртна казна за убиецот на Кашоги

Саудискиот јавен обвинител изјави денеска дека лицето кое го наредило убиството на новинарот Џамал Кашоги е шеф на преговарачкиот тим, кој бил испратен во...

Харадинај: Косово има интерес да биде признаено од Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Косово има интерес да биде признаено од Србија, но нема да дозволи да се задира во она...

Се распаѓа британската влада

Државната секретарка во британското Министерство за Брегзит, Суела Брејвмен денеска поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот на премиерката Тереза Меј постигнат со ЕУ. – Сега...

Забавен растот на вработеноста во ЕУ во третиот квартал

Вработеноста во Европската унија и во еврозоната во третиот квартал се зголеми за 0,2 проценти во однос на претходните три месеци, а растот на...

Фејсбук дискредитира критичари кои ги поврзуваат со Сорос

Фејсбук најмил ПР фирма што се обиде да ги дискредитира критичарите кои ги обвиниле дека се поврзани со милијардерот Џорџ Сорос - пренесува Њујорк...

Пратеници се степаа во Парламентот на Шри Ланка (видео)

Пратениците во Парламентот на Шри Ланка се степаа поради спорот околу тоа дали законодавниот дом има право да го разреши премиерот од должност. Премиерот на Шри...

И британската министерка за труд и пензии поднесе оставка

Британската министерка за труд и пензии Естер Меквеј, поднесе оставка од Владата на премиерката Тереза Мај, истакнувајќи дека, според неа, договорот за Брегзит, кој...