До 2050 година сите екстремно сиромашни луѓе ќе живеат во Африка

Нова студија на фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ најавува дека до 2050 година 90 отсто од најсиромашните луѓе ќе живеат во Подсахарска Африка. Фондацијата објавува...

Намален бројот на терористички напади во 2017 година

Бројот на терористички напади во светот во текот на 2017 година е намален за 23 отсто во споредба со претходната година, а бројката на...

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Бурата Флоренс, иако ослабена, и понатаму предизвикува огромна штета во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина, додека се движи крај американскиот источен брег...

Ураганот Флоренс однесе 17 животи

Ураганот Флоренс што ги погоди американските држави Северна и Јужна Каролина и Вирџинија, досега однесе 17 животи, јавија американски медиуми. Повеќе од 640 илјади жители...

Тајфунот Мангхут го погоди југоисточното крајбрежје на Кина

Моќниот тајфун Мангхут, кој претходниве два дена беснееши низ Филипините, каде однесе 29 животи, денеска ги погоди реоните на југосточноот крајбрежје на Кина, вклучлително...

(Видео): Преминувањето на тајфунот Мангхут над Филипините однесе животи

Најмалку 12 лица загинаа во поплавите и свлечиштата на Филипините, предизвикани од тајфунот Мангхут, соопштија денеска филипинските власти, изразувајќи стравување дека конечниот биланс на...

„Восток 2018“ – приказ на воена моќ или итар руски блеф?

„Восток 2018“ не е само голема воена вежба, туку своевидна психолошка војна и геополитички гамбит покренат од Русија, согласно со демонстрирањето на способноста да...

Ураганот Флоренс ја загуби силата

Ураганот Флоренс, кој се доближува до источниот брег на САД, ослабна до ураган од втора категорија според скалата на Сафир-Симпсон од пет степени, соопшти...

Европарламентот ја одобри „нуклеарната опција“ против Унгарија

Европскиот парламент денеска го одобри „Извештајот Саргентини“ со кој се бара од Европската Унија да го суспендира правото на глас на Унгарија во ЕУ,...

Јункер: ЕУ да дефинира „неотповиклив“ став за проширувањето кон Западен Балкан

Во своето годишно обраќање пред Европскиот Парламент за „Состојбата на ЕУ“, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, предупреди на надворешните влијанија на Балканот. - Мораме...