4 C
Skopje
16.1.2019 - 15:52

Обелоденети доверливи податоци за албански оперативци

Британскиот весник „Индепендент“ повикувајќи се на неименуван извор објави дека Албанија, која е членка на НАТО, случајно на интернет објавила чувствителни информации за своите...

Самоа прва ќе влезе во 2019 година

Тихоокеанската островска држава Самоа е првата во светот која ќе го прослави доаѓањето на новата 2019 година, откако пред неколку години ја смени својата...

Туск испрашан поради финансиска измама во Полска

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска сведочеше во Полска во рамките на парламентарната истрага за пирамидална шема со која повеќе илјади Полјаци со...

Францускиот претседател пристигна во тридневна посета на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна денеска во Вашингтон во тридневна официјална посета, а првпат домаќин во Белата куќа ќе му биде Доналд Трамп. Макрон и...

Евакуирана централната зграда на грчкото МНР

Зградата на грчкото Министерство за надворешни работи, што се наоѓа во центарот на Атина, денеска беше евакуирана, најверојатно поради сомнителна пратка, јави дописничката на...

ОН: Над два милиона луѓе ја напуштија Венецуела поради недостиг на храна и лекови

Околу 2,3 милиони Венецуелци ја напуштија земјата погодена од политичка и хуманитарна криза поради недостиг на прехранбени производи и лекови, изјави портпаролот на Обединети...

Венеција под вода, туристите евакуирани (галерија)

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Повеќе од 70 проценти од историскиот центар на Венеција попладнево е поплавен, кога брановите достигна 156 сантиметри. Поради поплавите туристите се...

Хутите побараа формирање на преодна влада во Јемен

Шефот на делегацијата на Хутите на мировните преговори за Јемен, што се одржуваат во Шведска, Мохамед Абдусалам повика на формирање преодна Влада во Јемен...

Германската канцеларка ја повика Русија да помогне за да се избегне хуманитарна криза во...

Германската канцеларка Ангела Меркел очекува Кремљ да го искористи влијанието врз сириската влада, за да се спречи хуманитарна катастрофа во северната провинција Идлиб, контролирана од...

САД предупредуваат за можни терористички напади во Австрија

Амбасадата на САД во Виена издаде предупредување до американските граѓани поради опасност од тероризам во Австрија во периодот пред Божиќ. Врз основа на постоечките закани...