7 C
Skopje
12.11.2018 - 19:18

Црногорците земале кредити од 1,19 милијарди евра за половина година

Од вкупно 1,19 милијарди евра кредити, со кои во првата половина од годината населението на Црна Гора се задолжило, 621 милион евра се готовински...

Најдолгиот штрајк во историјата на бриселскиот аеродром не стивнува

Штрајкот на носачите на багаж од компанијата „Авиапартнер“ на бриселскиот аеродром продолжува најмалку до среда наутро, најавија синдикатите. Ова е најдолгиот штрајк во историјата...

Маж со нож се обидел да нападне полициска станица во Каталонија

Шпанската полиција соопшти денеска дека пукала во маж вооружен со нож, кој се обидел да изврши напад на полициска станица во Каталонија. Регионалната полиција Мосос...

Двајца пилоти загинаа при пад на украински воен авион

Двајца пилоти загинаа при пад на украински воен авион „Су-27“, соопшти Генералштабот на украинската војска. - Пронајдени се телатата на двајцата пилоти. Едниот е припадник...

Австрија и Данска со заеднички план за мигрантскиот проблем во ЕУ

Постојано населување на мигрантите во Европската унија треба да им се овозможи дури откако ЕУ ќе го промени својот пристап кон мигрантскиот проблем, се...

Франција јакне систем за предупредувања на социјални мрежи

Министерството за внатрешни работи на Франција објави денеска план дека на социјалните мрежи засилува систем за предупредување на јавноста на непосредна закана како што...

Деветмина загинати при пад на хеликоптер во Јапонија

Девет лица загинаа при уривање на спасувачки хеликоптер во планински реон во префектурата Гунма во централниот дел на Јапонија. Меѓу загинатите се двајцата пилоти на...

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео смета дека Кина е поголема закана за САД од Русија. - Русија се однесува агресивно. Се обидува да се меша...

ОН со повик до ЕУ за решение на мигрантската криза во Медитеранот

Високиот комесаријат на ОН за бегалци и Меѓународната организација за миграции (МОМ) ја повикаа Европската унија да најде заедничко решение и нов пристап за...

Операција врз ПКК во Турција, загина турски војник

Еден турски полицаец е убиен, а еден војник е повреден во денешната операција врз Курдската работничка партија (ПКК) во југоисточна Турција, пишува весникот „Хуриет...