15 C
Skopje
23.9.2018 - 10:43

Мета: Го поддржуваме Дијалогот Белград – Приштина, но не и промена на граници

Албанскиот претседател Илир Мета првпат го изнесе својот став во врска со големата дебата околу прашањето за промена или не на границите на Косово. Во...

Воз излета од шини во Грција, две жени повредени

Две жени се полесно повредени кога еден патнички воз утрово излетал од шини во централна Грција, објави грчката државната новинска агенција АНА-МПА. Возот, кој сообраќал...

Белгија подготвува целосна декриминализација на абортусот

Иако абортусот во Белгија беше делумно декриминализиран во 90-тите години, прекинот на бременоста се уште е запишан во Кривичниот законик, нов предлог закон на...

Најмалку 27 војници убиени при бомбашки напад во Сомалија

Најмалку 27 војници се убиени во напад со автомобил-бомба од страна на припадници на екстремистичката група Ел Шабаб врз воената база Бар Сангуни во...

Пуџдемон соопшти дека се враќа во Белгија в сабота 

Поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон денеска соопшти дека на 28 јули се враќа во Белгија, откако Шпанија ја повлече европската потерница според која беше...

Нов бомбашки напад на Филипини

Во денешниот бомбашки напад на муслиманските екстремисти во филипинскиот град Исулан загина најмалку едно лице, а 15 се повредени. Напаѓачот активирал рачно изработената бомба во...

Најмалку шест жртви во нападот врз нафтена компанија во Триполи

Вооружени мажи ја нападнаа денеска централата на Националната нафтена компанија (НОС) во либискиот главен град Триполи каде се регистрирани експлозија и истрели, јавија западни...

Повеќе од 1.670 германски свештеници злоставувале деца

Најмалку 1.670 католички свештеници биле вмешани во 3.677 случаи на сексуално злоставување во Германија помеѓу 1946 и 2014 година, објави Шпигел. Весникот наведува дека имале...

Најмалку 15 мртви во напад во Авганистан

Најмалку 15 лица загинаа во напад врз одделот за миграција во Џалалабад, главниот град на провинцијата Нангархар во Авганистан, изјави официјален претставник. -Најмалку 15 други...

Русија и Кина заинтересирани за зачувување на Договорот со Иран

Москва и Пекинг се заинтересирани за зачувување на целосна имплементација на Договорот за иранската нуклеарна програма, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров...