14.3 C
Skopje
20.4.2019 - 12:54

Меркел: Договорот за брегзит е дипломатско ремек-дело

Германската канцеларка Ангела меркел го оквалификува договорот за брегзит кој британската премиерка Тереза Меј го постигна со Европската унија „дипломатско ремек-дело“. – Ова е историски...

Влошена здравствената состојба на Роберт Мугабе

Поранешниот претседател на Зимбабве, Роберт Мугабе се наоѓа во лоша здравствена состојба и повеќе не може да се движи, потврди актуелниот шеф на државата...

На високи српски функционери им се заканува апсење на Косово?

Пред воведување на драконските такси со што фактички го забранија влезот на српски производи на територијата на Косово, приштинските власти на 1 ноември донеле...

САД им се прудружија на Украинците во одбележувањето на 85-годишнината од масовното изгладнување

САД им се придружија на Украинците ширум светот, кои месецов ја одбележуваат 85-годишнината од Холодомор, се наведува во синоќешното соопштение на американскиот Стејт департмет. Настаните...

Лидерите на ЕУ го одобрија договорот за брегзит

Земјите-членки на ЕУ ја одобрија спогодбата за напуштање на Обединетото Кралство на ЕУ и политичката декларација, напиша на Твитер претседателот на Европскиот Совет, Доналд...

Вистината скриена во облак од отровен гас во Алепо

Бунтовниците ги негираат обвинувањата од сириските државни медиуми во врска со извршениот напад со отровен гас во Алепо, во кој повредени се најмалку 100...

Боко харам киднапирала 18 девојчиња во Нигер

Регионалниот официјален претставник на Нигер, Ламидо Хароуна Мумуни изјави дека терористичката група Боко харам киднапирала 18 девојчиња од две села. Тој истакна дека припадниците на...

Џонсон: Владата на Меј ќе направи историска грешка ако го спроведе својот план за...

Поранешниот британски министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Владата на премиерката Тереза Меј ќе направи „историска грешка“ доколку го спроведе својот...

Ердоган: Бројот на жени во турскиот Парламент не е доволен

Бројот на народни претставнички во турскиот Парламент не е доволен, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Во 600 члениот Парламент моментно има 104 жени, што...

Шпанија се договори со ЕУ за Гибралтар

Шпанија се договори со ЕУ за Гибралтар, со што се отвора патот за непречено одржување на утрешната средба на врвот во Брисел, на која...