-0.4 C
Skopje
19.11.2018 - 17:15

Според податоците на ЕУ пушењето убило 273.400 луѓе во 2015 година

Пушењето е главна причина за хронични заболувања и предвремена смрт во ЕУ. Ова се наведува во соопштението издадено од еврокомесарот за здравство на ЕУ,...

Србија потпиша договор од милијарда евра со Кина за пругата Белград-Будимпешта

На Самитот „16+1“ во Софија, Србија потпиша три документи со Кина, од кои Комерцијалниот договор за изградба на третата делница на брзата пруга Белград-Будимпешта,...

Грчкиот Врховен суд ќе спроведе истрага за причините за пожарите

По наредба на обвинителката на Врховниот суд на Грција, Ксени Димитриу ќе се спроведе истрага за причините за пожарите. Обвинителката, како што јави дописничката на...

Вучиќ и Тачи на 11 ноември можеби ќе бидат најблиску до решение

Преговорите меѓу Белград и Приштина можно е конечно да се приближат до решение на 11 ноември во Париз, каде Александар Вучиќ и Хашим Тачи...

Хондурас и Гватемала сакаат да го сопрат приливот на мигранти кон САД

Претседателите на Хондурас, Хуан Орландо Хернандез и на Гватемала, Џими Моралес, кои се под силен притисок од администрацијата на Трамп во врска со миграцијата,...

Штрајк на странските земјоделски работници во Италија

Неколку стотици мигранти, во најголемиот дел од Африка, кои се ангажирани како сезонски работници на земјоделските површини во јужна Италија, денеска организираа штрајк, со...

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја обвини Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) дека е одговорна за зголемувањето на цените на енергенсот. Трамп оцени...

Трамп го оспори бројот на жртви во ураганот Марија

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто...

Косово му забрани на српскиот министер Вулин да учествува на прославата на Видовден

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, доби забрана од косовските власти да присуствува на прославата на големиот српски православен празник Видовден во Газиместан,...

Собир во центарот на Атина за жртвите во пожарите

„Едно извини од нас, до сите вас таму горе“ е настанот организиран преку социјалните мрежи од поранешниот грчки кошаркар Јанис Гагалудис кој ги повикува...