25 C
Skopje
23.9.2018 - 22:18

За една година во Мексико убиени 175 политичари

Во изминатите 12 месеци во Мексико биле убиени 175 политичари, соопшти аналитичката агенција Етелект. Покрај убиствата, забележани се уште 850 напади врз политичари, особено во...

Европол: Двојно повеќе џихадистичките напади во Европа, со двојно помалку жртви

Бројот на џихадистички напади во Европа во 2017 година бил двапати поголем во споредба со 2016 година. За сметка на тоа нападите предизвикале речиси...

Врховниот суд на ЈАР го укина дипломатскиот имунитет на поранешната прва дама на Зимбабве

Врховниот суд на Јужноафриканската Република денеска ја укина владината одлука за дипломатски имунитет на поранешната прва дама на Зимбабве, Грејс Мугабе откако беше обвинета...

Шведска забрани палење скара

Шведските власти денеска забранија палење скара во надеж дека ќе се намали опасноста од шумски пожари, јави новинската агенција ДПА. Околу 25 активни пожари се...

САД со царини од 25 отсто за кинеските стоки во вредност од 16 милијарди...

САД, почнувајќи од 23 август, ќе воведат царини од 25 проценти на кинески стоки во вредност од 16 милијарди долари, соопшти Канцеларијата на трговскиот претставник...

Флекенштајн и Фајон го осудуваат негирањето на геноцидот во Сребреница

Европратениците од редовите на Социјалдемократската група во Европскиот Парламент, Тања Фајон и Кнут Флекенштајн, преку писмени соопштенија ги осудија изјавите на претседателот на Република...

Убиен лидер на Исламската држава Абу Сад Ерхаби

Лидерот на Исламската држава во Авганистан, Абу Сад Ерхаби е убиен при напад врз џихадистичкото засолниште во провинцијата Нангархар, соопштија денеска авганистанските власти. Во соопштението...

Канада именуваше министер за азиланти, задолжен првенствено за границата со САД

Канадскиот премиер Џастин Трудо изврши реконструкција на Владата, при што именуваше министер за баратели на азил задолжен за десетиците илјади илегални имигранти кои влегле...

Автобус падна во провалија во Индија, најверојатно 33 загинати

Автобус падна во провалија во западниот дел на Индија и се стравува дека притоа се загинати 33 лица, изјави официјален претставник. - Автобусот со 34 вработени...

Совет за безбедност на Русија: Американските санкции се нелегитимни

Рускиот Совет за безбедост на своето денешно заседание оцени дека најавените нови американски санкции кон Русија се целосно нелегитимни од аспект на меѓународното право,...