11.5 C
Skopje
25.5.2019 - 9:33

Трамп испрати писмо и до Вучиќ

Кабинетот на шеф на српската држава денеска го објави писмото на американскиот претседател Доналд Трамп до Александар Вучиќ, кое е речиси идентично со писмото...

Путин: Подготвен сум да го запазам договорот со Украина за Азовското Море

Рускиот претседател Владимир Путин на својата годишна прес-конференција изјави дека е подготвен да го запази договорот со Украина за заедничка употреба на Азовското Море. –...

Трамп му испрати писмо со благодарност на Рама за протерување на иранскиот амбасадор

Претседателот на САД, Доналд Трамп испрати писмо до албанскиот премиер Еди Рама по протерувањето на иранскиот амбасадор во Тирана, Голамхошеин Мохамадниа и уште еден...

Американците собираат пари за ѕидот на Трамп

Поддржувачот на американскиот претседател Доналд Трамп, Брајан Колфаџ, покрена интернет-кампања за донации наменети за изградба на граничниот ѕид помеѓу САД и Мексико, преку која беа...

Путин: Очекувам човештвото да има разум и да избегне војна

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска, на годишната прес-конференција во Москва, изјави оти верува дека човештвото има доволно здрав разум да избегне нова светска...

Разбиен ланец за нелегална трговија на дрога, оружје и луѓе во Босна и Србија

Полицијата во Босна и Херцеговина, во соработка со српската полиција спроведе акција и разби ланец на трговија со дрога и оружје, во која се...

Либерман: Повлекувањето на САД од Сирија може да предизвика војна

Поранешниот израелски министер за одбрана Авигдор Либерман предупреди дека одлуката на американскиот претседател Донлад Трамп за повлекување на своите војници од Сирија може да...

Опозицијата нема да учествува на следните избори

Најголемата српска опозициска коалиција, Сојузот за Србија (СЗС), најави дека нема да учествува на избори сѐ додека не се создадат услови за одржување фер...

Белград бара дијалог со Приштина со посредство на ОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побара на седница на Советот за безбедност на ОН дијалогот меѓу Приштина и Белград да се одвива со зголемена...

Хрватскиот егзодус го достигна највисокото ниво

Процесот на иселување од Хрватска ќе продолжи и неговиот интензитет ќе слабее, но проблем е што се намалува просечната старост на економските емигранти Хрватска поминува...