3 C
Skopje
16.11.2018 - 9:05

Ердоган ги повикува сопартијците да извршат „пресинг“ врз гласачите

На социјалните мрежи во Турција се споделува видео запис, на кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган инсистира на „пресинг" на избирачите на прокурдската Демократска партија...

Откриен контејтер полн со банани и кокаин

Цариници во Бар откриле голема количина на кокаин при контролира на контејнери со банани испорачани од Еквадор, објавија црногорските медиуми.  Радио-телевизија Црна Гора наведе дека...

Златна зора отстранета од седница, повика војската да ги уапси Ципрас, Каменос и Павлопулос

Да интервенира војската за да се спречи ова предавство и да ги уапси премиерот, министерот за одбрана и претседателот, повика пратеник од Златна зора...

Јункер: Трамп ми рече „Вие сте брутален убиец”

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер вчера изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп го нарекол „брутален убиец" на самитот на Г-7 во Канада...

Адвокатот на Трамп се обидува да го замолкне адвокатот на порно ѕвездата Даниелс

Личниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, Мајкл Коен, бара на адвокатот на порно ѕвездата Сторми Даниелс, која тврди дека имал сексуален однос со...

За 80 отсто Французи Трамп е агресивен, опасен и расист

Иако неодамнешниот самит во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун придонесе за подобрување на имиџот на претседателот на САД, Доналд Трамп, во очите на...

Двете Кореи се согласија за целосна обнова на воените комуникациски линии

Северна и Јужна Кореја денеска се согласија целосно да ги обноват воените комуникациски линии, после повеќе од 10 години, се наведува во заедничко соопштени на...

Могерини не поддржува бегалски кампови на Балканот

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија Федерика Могерини, одговорајќи на новинарско прашање за идејата да се отворат кампови за бегалци...

Исчезнале повеќе од 140 уметнички дела од амбасади и резиденции на СФРЈ

Од амбасади, конзулати и резиденции на поранешна Југославија исчезнале повеќе од 140 вредни уметнички дела.  Србија ќе побара одговор за исчезнувањето преку Интерпол, изјави Вељко...

Нова демократија достави барање за гласање недоверба на владата

Одлуката, како што и се најавуваше, за гласање недоверба на грчката влада, од собраниската говорница ја соопшти Кирјакос Мицотакис за време на расправата за...