-3 C
Skopje
22.2.2019 - 7:42

Ел Чапо ја бара прегратката на својата сопруга

Мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман - Ел Чапо (61), чека дозвола за да ја прегрне својата сопруга, пред неговото судење во Њујорк да продолжи со...

Ердоган тврди дека во Турција нема економска криза

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во Турција нема економска криза и ги повика Турците да не користат странски валути при внатрешни...

Руска авиокомпанија размислува за воведување места за стоење во своите авиони

Руската нискобуџетна авиокомпанија „Победа“ размислува за воведување места за стоење во своите авиони, соопшти компанијата. - Размислуваме за уредување патничка кабина која ќе ја зголеми...

Во ураганот Флоренс во САД досега загинаа 43 лица

Бројот на жртвите од ураганот Фиренца во САД достигна 43, соопштија властите, пренесува БТА. Претходните извештаи посочуваа дека во ураганот загинале 41 лица. Најголемиот дел од...

Шумски пожари во Колорадо, евакуирани 2.000 лица

Големите шумски пожари во Колорадо, кои беснеат веќе 11 дена, доведоа до евакуација на околу 2.000 жители, соопштија денеска официјални претставници на округот Ла...

Симпатизира ли Трамп потајно автократски режими?

Трамп им противречи на ЦИА, Канцеларијата на директорот за национално разузнавање, ФБИ, Агенцијата за државна безбедност, Одделот за правда, Одделот за домашна безбедност, Комитетот...

ЕУ без одлука за нови санкции за Русија

Земјите членки на ЕУ не успеаја да постигнат едногласна одлука за воведување нови санкции кон Русија по кризата во Азовското Море. Прашањето ќе биде повторно...

Од октомври следната година се укинува сезонското поместување на часовникот

Европската унија(ЕУ) ќе го укине задолжителното сезонско поместување на часовникот од октомври 2019 година, при што државите членки до април треба да донесат одлука...

Инаугурација на Ѓукановиќ без опозицијата и без државници

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, вчера положи заклетва пред пратениците, со што официјално ја презеде функцијата. Тој ја презеде оваа должност од...

Меркел: Германија и Кина сакаат иранскиот нуклеарен договор да опстои

Германија и Кина се залагаат за опстојување на Договорот за иранската нуклеарна програма и покрај одлуката на САД за повлекување од него, изјави денеска...