13 C
Skopje
14.11.2018 - 19:03

Тачи бара референдум за „корекција на границата“ со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи попладнево ги повтори своите заложби за „корекција на границата со Србија“, нагласувајќи дека неговиот предлог не е за размена на...

Загреб се свртува кон туѓманизмот

По барање од владејачката партија ХДЗ, во главниот град на Хрватска ќе биде поставен нов споменик на првиот претседател Фрањо Туѓман Во Загреб наскоро ќе...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји,...

Рама: Не вреди да се зборува за опозицијата

Премиерот Еди Рама преку социјалните мрежи реагираше на обвинувањата на опозицијата во врска со криминалот во северниот град Скадар, наведувајќи дека полициската статистика јасно...

Бројот на жртвите во земјотресот во Индонезија се зголеми на 384

Индонезиските власти соопштија дека бројот на жртвите во силниот земјотрес и цунами во градот Палу на островот Сулавеси се зголемил на 384 лица, стотици...

Санкциите кон Русија стапуваат в понеделник

Стејт департментот синоќа објави информација за новите санкции кон Русија кои ќе стапат во сила в понеделник, јави дописникот на МИА од Вашингтон.  На интернет...

Израелска офанзива врз Газа по палестинските ракетирања?

Израелски воени авиони извршија над сто напади врз цели на Хамас во Газа, како одговор на ракетирањето од палестинските милитанти, кои истрелаа околу 400...

Португалскиот парламент ја отфрли легалната евтаназија

Португалскиот парламент го отфрли законот кој предвидува легализација на доброволната евтаназија за термално болни пациенти во земјата, во земја каде мнозинството од населението се...

Талибанци киднапираа околу 100 лица, меѓу кои жени и деца

Талибанците денеска во заседа во северниот дел на Авганистан киднапирале повеќе од 100 луѓе, вклучувајќи деца и жени, информираат официјални лица од таа земја. Киднапирањето...

Романија купува балистички системи „Пaтриот“ од САД

Романија уплати за купување од САД уште три балистички системи Пaтриот, а првиот се очекува да стане функционален во 2020 година, изјави министерот за...