12 C
Skopje
21.9.2018 - 8:28

Јаши, Кишињев и Киев различни, но сепак блиски по начинот на живот

Каролина Мицевска Пролетно пладне. Сончево, не многу топло, ама сепак погодно за патување. Ние, мала група од околу 20 лица од цела Македонија, го...

Еден загинат при уривање на српски воен авион

Еден пилот на военото воздухопловство на Војската на Србија загина, а втор е тешко повреден при пад на воен авион „супер галеб“ што утрово...

Кој го пресече кабелот и ја остави половина Африка без интернет?

Пресечен е подводен кабел за интернет, кој со мрежата снабдува 22 земји. Цела Мавританија останала два дена без интернет. Станува збор за подводниот кабел АЦЕ...

Американски бродови кон Сирија, Русија на штрек

Русија ја зголеми борбената подготвеност на црноморската флота, во очекување одмазднички напади против сириската војска, по наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума....

Бура на Нов Зеланд, над 100 илјади жители без струја

Околу 100 илјади жители останаа без електрична енергија, а поголем број патишта се непроодни откако ледена бура го погоди Нов Зеланд. Најмногу е погоден новозеландскиот...

Хеликоптер се урна на рускиот Далечен Исток, шестмина загинати

Руски хеликоптер се урна рано утрово во реонот на градот Хабаровск на рускиот Далечен Исток, при што шест лица загинаа. Како што соопшти руското Министерство...

Расте билансот на затруени со алкохол во Индонезија, најмалку 100 починати

Најмалку 100 лица починаа на индонезискиот остров Јава откако испиле контаминиран алкохол, соопшти денеска полицијата. Жртвите починале во покраината Западна Јава и Џакарта овој месец,...

Инцидент во затвор во Бразил, убиени најмалку 20 затвореници

Најмалку 20 затвореници загинаа при обид за масовно бегство од затвор во северниот дел на Бразил, а во инцидентот бил убиен и еден затворски...

Закерберг: Тоа беше моја грешка и се извинувам за неа

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг призна дека не успеал да го заштити личниот живот на корисниците на социјалната мрежа, чии лични податоци можат...

Три резолуции за Сирија одбиени во СБ на ОН

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) ниту по три обида не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по...