28.2 C
Skopje
25.6.2019 - 16:26

Пред абортусот задолжително е советување на жените

Хрватската државна комисија за евалуација на законските критериуми и искуства во државите во Европската Унија ќе предложи нови измени во Законот за абортус. Според...

Британскиот Парламент на 29 јануари ќе расправа за „планот Б“ за брегзит

Претседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за...

Путин: Србија е наш стратегиски партнер на Балканот

На Балканот имаме многу пријатели, но Србија е наш стратегиски партнер. Го почитуваме курсот за пристапување во ЕУ што го избра српското раководство. За...

Израелски медиуми: Трамп подготвува формирање на палестинска држава

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготви мировен план за Блискиот Исток, кој предвидува формирање на палестинска држава на 85 до 90 отсто од...

Тројца повредени при експлозија на покривот на Универзитетот во Лион

Три лица се полесно повредени денеска при силна експлозија на покривот на зградата на Универзитетот во Лион, што се наоѓа во лионското предградие Вилурбан,...

„Стандард“: Европа се соочила со крах на електродистрибутивната мрежа

Европската електродистрибутивна мрежа минатата недела се нашла на работ на крах, поради што постоела опасност десетици милиони домаќинства во Европа да останат без електрична...

Почеток на крајот на брегзит?

Некои од европските лидери предупредија на зголемените шанси од брегзит без договор, за што многу британски пратеници стравуваат дека ќе предизвика хаос на пристаништата...

Блер: Одлагањето на брегзит е неизбежно

Откако британскиот Парламент го отфрли Договорот за брегзит, неизбежно треба да следи одлагање на истапувањето на Велика Британија од ЕУ, оцени поранешниот британски премиер...

Косовските маркети ставаат знаменца на земјата на потекло покрај производите

Во Косово од денеска почнува да се применува неодамна усвоениот амандман на Законот за заштита на потрошувачите, според кој маркетите се должни покрај производите...

Американец што ги преживеа нападите на 11 септември загина во нападот во Кенија

Американски бизнисмен што го преживеал терористичкиот напад врз Светскиот трговски центар на 11 септември 2001 година, се вбројува меѓу 21 жртва што ја убија...