11.5 C
Skopje
26.3.2019 - 16:04

Меј: Не е можно да се организира втор референдум за брегзит

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека е невозможно да се организира втор референдум за брегзит пред датумот за напуштање на ЕУ – 29 март...

Турција наложи апсење на 1.112 лица поради поврзаност со Ѓулен

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 1.112 лица, осомничени за поврзаност со движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува...

Бегалците во Грција ќе се движат слободно на 6 острови

Наместо досегашната пракса, да бидат затворени во центрите за идентификација и регистрација, т.н. hot spots, бегалците што од сега, па натаму ќе пристигнуваат на...

Позната криминалната шема преку која се мамело на приемните испити во САД

Федералните власти во САД вчера обелоденија огромна измама во која се вклучени 50 обвинети во шест различни сојузни држави. Измамата во која се „свртеле“...

Тахири: Косовското прашање е решено, нема што да се зборува за компромиси

Координаторот на Секторот за државни реформи во косовската влада, Бесник Тахири, синоќа ипорача на Србија дека поделба на Косово нема да се случи и...

Официјален крај на војната помеѓу Еритреја и Етиопија

Претседателот на Еритреја, Исаја Афверки и премиерот на Етиопија, Абиј Ахмед денеска потпишаа заедничка декларација за мир и пријателство, со што првпат се воспоставени...

Ураганот Мајкл добива на сила

Националниот центар за урагани на САД соопшти дека ураганот „Мајкл“ веќе станал исклучително опасна бура од четврта категорија. Во два часот по локално време окото...

Пронајдени мигранти во брод на Ламанш

Британската погранична служба откри 34 лица кои со мал брод се обиделе да го поминат Ламанш, а за кои надлежните претпоставуваат дека се мигранти. Министерството...

Трамп: Јас сум вистински заштитник на животната средина

Претседателот на САД Доналд Трамп се прогласи за „вистински заштитник на животната средина“, но, и покрај консензусот научниците, тој  вели дека не може да...

Поранешен банкар обвинет за перење пари побегна од домашен притвор во Грција

Поранешниот банкар со француско –швајцарско потекло, државјанин на Франција, а во Грција обвинет за перење пари Жан Клод Освалд, вчера успеал да се ослободи...