13.3 C
Skopje
25.5.2019 - 1:27

Трамп го обвини Мекејб дека сакал да го собори од власт

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини поранешниот директор на ФБИ, Ендру Мекејб и заменик министерот за правда Род Розенстин дека планирале да го сменат. Трамп...

Столтенберг: Воздушните напади се „јасна порака“ до сириската Влада

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска оцени дека воздушните удари во Сирија, што во саботата ги извршија САД, Велика Британија и Франција, ја...

Во Солун уапсени две лица кои во магацин криеле 44 нелегални мигранти

Грчката полиција во близина на Солун уапси две лица за нелегално пренесување мигранти, откако во напуштен магацин биле пронајдени 44 мигранти, јави дописничката на...

ЕК и ЕПП го осудија апсењето на новинари во Грција

Европската комисија(ЕК) и шефот на Европската народна партија (ЕПП) ги осудија апсењата во Грција на тројца новинари од весникот „Филефтерос“. Новинарите беа уапсени на 23...

Британските пратеници ќе гласаат за одложување на Брегзит

Претседателот на Долниот дом на Парламентот Џон Баркоу изјави дека британската Влада денеска ќе поднесе во Парламентот предлог за одлагање на Брегзит до 30...

Ле Дријан: ЕУ ќе се бори против „дестабилизацијата“ на Трамп

Францускиот министер за надворешни работи Жан Ив Ле Дријан денеска изјави дека Европа ќе се бори против напорите на американскиот претседател Доналд Трамп да...

Отворен најдолгиот комбиниран железнички и патен мост во Индија

Индискиот премиер Нарендра Моди денеска го отвори најдолгиот комбиниран железнички и патен мост во Индија. Мостот „Богибил“, кој е долг 4,9 километри, е над реката...

ЕУ ќе го земе предвид спроведувањето на изборите во БиХ при оценката за членство...

Европската унија ќе го земе предвид спроведувањето на изборите во Босна и Херцеговина при оценката на кандидатурата на земјата за членство во Унијата, која...

Исчезна англиски навивач, полицијата ги проверува информациите

Навивачот на англиската фудбалска репрезентација Даглас Моретон, исчезна во Русија за време на Светското првенство 2018 година. Роднините не можат да го најдат. Човекот последен...

Дипломите на административците на генерална проверка

Државните парламентарци остро се спротивставиле на ставот на Агенцијата за заштита на лични податоци во Босна и Херцеговина, која донела оцена дека е неприфатлива...