28.7 C
Skopje
23.7.2019 - 16:19

Корбин и пиша на Меј што бара во замена за поддршка

Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин испрати порака до премиерката Тереза Меј во која за замена за поддршка на владиниот план за...

Норвешки патнички авион принудно слета поради закана од бомба

Авионот Боинг 737-800 на норвешката авиоконпанија „Норвиџан ер“со 169 патници утрово принудно слета на шведскиот аеродром Арланда во близина на Стокхолм откако добил дојава...

Рјабков: Русија подготвена да ги разгледа американските предлози за нов нуклеарен договор

Русија ќе биде подготвена да ги разгледа новите предлози од САД за замена на суспендираниот нуклеарен договор од времето на Студената војна со нов...

Спасени девојче и момче од под урнатините на зградата во Истанбул (видео)

Спасувачите денеска извлекоа петгодишно девојче и деветгодишно момче од под урнатините на осумкатницата која вчера се урна во Истанбул. Девојчето Хава Текгоз е спасено откако...

Русија тестира нов балистички проектил

Руската армија лансира нова интерконтинентална балистичка ракета, која може да носи нуклеарни боеви глави. Руското министерство за одбрана соопшти дека лансирањето на балистичката ракета...

Во Франција од грип починаа над илјада луѓе

Сите показатели за активноста на грипoт – консултации со општите лекари, посети на ургентните центри, хоспитализации и слично се во пораст. Од грип досега...

Повици за помирување и најава за нов самит со Северна Кореја

Во својот говор за состојбата на нацијата во Конгресот, американскиот претседател ги предупреди демократите дека партиските истраги против неговата администрација може да ѝ наштетат на...

ОН: Да не се политизира хуманитарната помош за Венецуела

Обединети нации синоќа предупредија да не се политизира хуманитарната помош за Венецуела откако САД испратија храна и лекови. Но, Каракас ја блокира помошта на...

Добитник на Нобелова награда обвинет за сексуален напад

Активистка за нуклеарно разоружување го обвини за сексуален напад поранешниот претседател на Костарика и добитник на Нобелова награда за мир Оскар Ариас. Ариас демантира дека...

Српска новинарка после сообраќајка остана без својата рака

Деа Ѓурѓевиќ, водителката од утринската програма на српската телевизија „Пинк“ утринава во шест часот доживеала тешка соообраќајна несреќа, во која, како што пренесуваат српските...