-6 C
Skopje
13.12.2018 - 3:00

Рекорден број граѓани на ЕУ ја напуштиле Велика Британија

Бројот на граѓаните на Европската унија кои ја напуштиле Велика Британија во текот на изминатата година е највисок од досега регистрираните, објави Државниот завод...

Хан утре во Тирана го отвора скринингот

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, утре попладне ќе престојува во Тирана. Целта на посетата е да ги објасни чекорите кои треба да...

Трамп: Дијалогот со Русија отвора нов пат кон мирот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска по разговорите со рускиот претседател Владимир Путин дека конструктивен дијалог со Русија отвора нов пат кон мирот. На заедничка...

Путин: За Русија прашањето за Крим е затворено

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска во Хелсинки дека ставовите на Москва и на Вашингтон во однос на Крим, се различни. Тој додаде дека...

Трамп не гледа причина да верува дека Русија ги хакирала претседателските избори во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска  во Хелсинки дека не гледа причина да верува дека Русија ги хакирала претседателските избори во 2016 година за да му...

Трамп: Работиме на запирање на ширењето на нуклеарно оружје

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека се договорил со рускиот претседател Владимир Путин да продолжат со дијалогот што почна денеска во Хелсинки. Тој...

Путин: Односите со САД се во тешка состојба, но барем подобро се разбираме

Рускиот претседател Владимир Путин оцени денеска во Хелсинки дека односите на Русија со САД се во „тешка состојба“, но се надева дека двете страни...

Рохани: Иранките ќе можат да следат фудбал на стадионите

Иранскиот претседател Хасан Рохани донесе одлука и жените да можат да гледаат фудбал на стадионите. Својата одлука Рохани ја соопштил на министерот за спорт Масуд...

Вучиќ: Косовскиот јазол е сложен, за иднината на Србија ќе одлучат граѓаните

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска во Врњачка Бања дека косовскиот јазол е сложен и најави дека за иднината на Србија ќе решаваат...

Заврши средбата Путин – Трамп

По два часа и 10 минути заврши средбата помеѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп. На средбата присуствуваа само преведувачите, што наводно...