4 C
Skopje
17.11.2018 - 8:11

Поплава во клисура во Јужна Италија, најмалку осум жртви

Најмалку осум жители на јужната италијанска област Калабрија загинале во поплавата што ја зафати клисурата Полино, која е популарна туристичка дестинација. Спасувачките екипи извлекле 12...

Белград се противи на царинската унија меѓу Тирана и Приштина

Косовскиот парламент ја изгласа спогодбата за формирање царинска унија меѓу Албанија и Косово, а за неа гласале 67 пратеници, објави порталот „Јуропијан Вестерн Балканс“. Минатата...

Значително поефтинување на Тесла автомобилите за кинескиот пазар

Американскиот производител на електрични автомобили Тесла најави дека ќе ја намали цената за својот Модел Х во Кина за дури 14.000 долари, откако кинеските...

Милион ипол жители на Сингапур цел на хакерски напад

Хакери украле лични податоци на над милион ипол жители на Сингапур, што е една четвртина од вкупното население во земјата, јави Би-би-си. Податоците се преземени...

Хелсинки можно место за средба на Трамп со Путин

Главниот град на Финска, Хелсинки е можна локација за средбата на претседателот на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, изјави неименуван...

Воз излета од шините во Австрија, двајца тешко повредени

Два вагона се превртеле откако воз излетал од шините во местото Волендорф во Австрија. Како што пренесуваат австриските медиуми, во вагоните имало меѓу 60 и...

Хан: Пристапните преговори ќе траат подолго од претходно

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за австрискиот дневен весник „Тиролер тагесцајтунг“ изјави дека пристапните преговори во иднина ќе...

Во Србија задолжителна употреба на кирилица, казни до еден милион динари

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на...

Ураганот Фабио формиран крај брегот на Мексико

На мексиканскиот брег на Пацификот денеска се формирал нов ураган Фабио, но метеоролозите најавуваат дека веројатно ќе премине во голема бура која, како што...

САД: Брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

Белата куќа предупреди дека САД и нивните сојузници ќе одговорат „брзо и примерно“ ако сирискиот претседател Башар ал-Асад употреби хемиско оружје. Во соопштение Белата куќа...