28.2 C
Skopje
25.6.2019 - 16:19

Атина притиска за менување на учебниците во Албанија

Во рамките на тековните преговори за границата помеѓу Албанија и Грција во Јонско Море, грчката страна побарала со Тирана да формираат заедничка експертска комисија...

Бериша: Грабежот на аеродромот во Тирана е организиран од државата

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша, коментирајќи го грабежот на 10 милиони евра на меѓународниот аеродром во Тирана, обвини дека станува збор за...

Сушата во Австралија ги принуди властите да воведат рестрикции за употреба на вода

Најнаселената сојузна австралиска држава Нов Јужен Велс во вторникот наметна ограничувања на водата за првпат по една деценија, откако нивоата на браните паднаа до...

Серискиот убиец на пациенти се извини на семејствата на жртвите

Поранешниот медицински техничар осуден за убиство денеска од судница им се извини на семејствата на стотина пациенти, чии убиства ги призна. – Да постоеше друг...

Една жена почина, а десетици беа затруени во престижен ресторан во Шпанија

Една жена почина, а десетици беа затруени во еден престижен ресторан во Валенсија. Името на 46-годишната мајка не се соопштува, а нејзиниот сопруг и 12-годишното...

ВМО: До крајот на овој век нѐ очекуваат многу високи температури

До крајот на 21. век се очекува просечните темератури на светско ниво да пораснат за три до пет степени Целзиусови, што ги надминува досегашните...

Германското контраразузнавање ќе бара врски меѓу десничарските партии и Русија

Германската служба за внатрешно разузнавање испитува можни врски меѓу десничарските партии во земјата, вклучувајќи ја и антиимиграциската партија Алтернатива за Германија (АфД) и Русија,...

ЕУ сака да ги ревидира односите со Кина

Европската комисија и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и бебзедност со Федерика Могерини предложија нова стратегија за партнерството со Кина, што треба...

Mеј: Непоколеблива сум, без тврда граница меѓу двете Ирски

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е „непоколеблива“ нејзината посветеност да не доjде до примена на таканаречената „тврда граница“ меѓу двете Ирски. Меј вчера во...